Trdelník zo zeleného vajíčka Big Green Egg

Uverejnené: 08.09.2019 - Kategórie: Recepty

Na prípravu vynikajúceho, voňavého trdelníka potrebujeme následné suroviny:

 1. 500 g polohrubej múky
 2. 350 ml vlažného mlieka
 3. 75 g kryštálového cukru     
 4. 15 g droždia
 5. 75 g masla
 6. 75 g bravčovej masti
 7. 1/2 čajovej lyžice soli
 8. 3 žĺtky
 9. 2 bielky
 10. 150 g posekaných vlašských orechov
 11. 150 g mletý cuko
 12. 1 ks vanilkový cukor

Vyššie uvedené suroviny postačujú na prípravu dvoch väčších, resp. troch menších trdelníkov. Inšpirovali sme sa skalickým trdelníkom a pripravili tento vynikajúcu recept na trdelník, ktorý vám bude minimálneu chutiť ako ten zo Skalice, pripravený nad drevným uhlím v zelnom vajíčku, riadne posypaný orechami a cukrom, tak ako je známy po celom svete. Keďže nám do ponuky pribudol pre model Large elektrický otočný ražen, pre vlastníkov Large bude následne s jeho použitím príprava trdelníka hračkou.

trdelník zo zeleného vajíčka big green egg

Cesto si môžete vymiesiť ručne, alebo použite pekárničku. Ak budete cesto miesiť ručne, tak najskôr vymiešajte roztopenú masť a maslo s cukrom a žĺtkami. Predtým však do 1 a 1/2dcl vlažného mlieka vložte droždie a pripravte kvások. Ten následne pridajte do predpripravého zmesi masla a prisypte múku. Vymieste husté cesto. Podľa potreby prípadne zriedte mliekom. Cesto musí byť vláčne a poriadne prepracované. Následne cesto nechajte na teplom mieste vykysnúť.

Pripravené, vyksýsnuté cesto rozdelíme na dve polovice. Každú dlaňami jemne vyšúľame do šúlku na hada. Na otočný ražen pripevníme trdlo z dubového dreva, ktoré poriadne potrieme roztopeným maslom s masťou a postupne začneme cesto navíjať cca 2 cm od kraja. Začiatok trošku pritlačíme, aby sa cesto nekĺzalo.

trdelnik na letzq spit

Cesto pri navíjaní na trdlo jemne naťahujeme. Koniec nezabudnite preložiť, aby sa trdelník nerozvinul a z trdla nespadol. Navynutý trdelník potrieme maslom a obalíme celý z každej strany v nasekaných vlašských orechoch.

trdelník

Medzitým si zelené vajíčko Big Green Egg rozohrejeme na 220 °C. Do vajíčka vložíme držiak elektrického otočného ražňa LetzQ spit s motorom a následne trdlo s navynutým trdelníkom a pečieme asi 20 minút so zavretou kupolou.

LetzQ spit otočný elektrický ražeň

trdelník zo zeleného vajíčka Big Green Egg

Po upečení ešte horúci trdelník zosunieme z valčeka a ihneď poprášime zmesou práškového a vanilkového cukru.

trdelník

Výsledok chutí skvele!!!
Dobrú chuť!
Prihláste sa a ohodnoďte článok

Zdieľajte