Zmyslom tohto článku je poradať ako sa starať o liatinový kotlík a liatinové príslušenstvo Big Green Egg.


Čo robiť pred prvým použitím liatinového kotlíka a liatinového roštu?

Liatinový kotlík "Dutch Oven", ako aj liatinový ventilačný vrchnák, liatinový rošt pred prvým použitím starostlivo umyte v čistej, horúcej vode bez použitia chemických čistiacich prostriedkov. Ihneď riadne osušte. Prípadne vložte do zeleného vajíčka na cca 5 minút.  Po riadnom vysušení s použitím štetca liatinový kotlík, liatinový rošt, ak aj liatinový ventilačný vrchnák z každej strany potrite čistým rastlinným olejom (bez soli a iných aditív) alebo postriekajte rastlinným olejom v spreji a opäť vložte do biggreenegg / keramického grilu a nechajte vypiecť po dobu 45 - 60 minút pri teplote 200 °C. Prebytočný, nevypálený olej vytrite papierovou utierkou. Pre dosiahnutie ešte lepšieho  efektu môžete tento postup pred prvým použitím niekoľko krát (2-3x) zopakovať. Takto ošetrený liatina bude dokonale nepriľnavá a hlavne takto zabránite skorodovaniu povrchu. V prípade, že vám liatina (liatinový kotlík, dutch oven, liatinový rošt, liatinový uzáver) skoroduje, tak túto povrchovú koróziu veľmi jednoducho vyčistite s použitím citróna, resp. octu a papierovej útierky. Následne po odstránení a vyčistení povrchovej korózie, povrch opláchnite čistou horúcou vodou, vysušte a postupujte podľa návodu uvedeného vyššie. 


Ako používať liatinový kotlík a liatinový rošt?

Liatina  je jeden z najviac odolných materiálov a preto je možné pri varení v liatinovom kotlíku resp. grilovaní na liatinovom rošte používať rôzne kovové náradie a grilovacie príslušenstvo bez obáv, že by sa porušil alebo poškodil povrch kotlíka, či liatinového roštu. Liatinový rošt, ako aj liatinový kotlík odolajú vysokým teplotám a taktiež oba môžu byť vystavené otvorenému ohňu. Na druhej strane liatina je krehká a preto je nutné s ňou zaobchádzať starostlivo, jemne a taktiež sa vyvarovať prudkým zmenám teploty, aby nedošlo k jej popraskaniu. Na teplotné rozdiely je obzvlášť háklivý liatinový rošt, ktorý môže v spojoch pri nesprávnom použití popraskať. Nezabudnite, že je veľmi dôležité pred použitím liatinového kotlíka alebo liatinového roštu ich dopredu predhriať. Nikdy ich nevkladajte studené do extrémne rozohriateho zeleného vajíčka (300 °C). Ak budete chcieť použiť liatinový rošt je lepšie ho mať v grile od zapálenia uhlia, aby sa rošt postupne sa zvyšujúcej teplote prispôsoboval.


Ako čistiť a ako skladovať liatinový kotlík "dutch oven" a liatinový rošt?

Liatina je taktiež porézny materiál, ktorý pri nesprávnom ošetrení a uskladnení podlieha korózii. Na jej čistenie používajte len čistú horúcu vodu, nikdy žiadne chemické prostriedky (saponáty, prášky, ...), ani kovové čistiace nástroje. Po použití zvyčajne stačí liatinový kotlík, ako aj rošt len utrieť papierovou utierkou (dajte si pozor aby nepúšťala chĺpky), prípadne len umyť v čistej horúcej vode a pomocou jemnej kefky alebo mäkkej hubky vyčistiť, následne osušiť a potrieť olejom a vypáliť. Pri použitom liatinovom rošte je dobré rošt nechať vo vajíčku/ grile nahriať na teplotu 200 °C, vyčistiť kartáčom od pripálenín a následne potrieť rastlinným olejom alebo nastriekať sprejom s rastlinným olejom a dať opäť do keramického grilu / zeleného vajíčka vypáliť, cca 45 - 60 minúť pri teplote 200 °C.


Načo si dať pozor pri vlastníctve liatinového kotlíka "dutch oven" alebo liatinového roštu?

Nikdy neumývajte liatinový kotlík, liatinový rošt a iné liatinové príslušenstvo a to rôznych značiek alebo výrobcov v umývačke riadu!!!

Liatinový kotlík, liatinový rošt a iné liatinové príslušenstvo skladujte len v suchom a teplom prostredí. V prípade, že sa na liatine objaví známka hrdze, je to dôsledok nesprávneho  a nedokonale ošetreného povrchu. Nie je to dôvodom na obavu, ani škodlivý jav. Stačí hrdzu šetrne odstrániť (citrón, ocot), umyť a znovu dôkladne natrieť olejom podľa postupu, uvedeného vyššie. 
Pri dodržiavaní týchto zásad vás liatinové príslušenstvo Big Green Egg prežije a bude slúžiť aj ďalším generáciám vašich potomkov.

Želáme vám veľa kulinárskych zážitkov s produktmi Big Green Egg!


Najpredávanejšie

Informácie

Výrobcovia / značky

Zľavnený tovar

Dodávatelia

Žiadny dodávateľ

Blog navigation

Latest posts