Vegetariánsky Wellington zo zelenej kapusty a lesných húb

Autor2 roky pred 316
Obľúbené0

Vegetariánsky Wellington zo zelenej kapusty a lesných húbWellington je mäso zabalené a pečené v ceste. Avšak, ak hľadáte jeho vegetariánsku verziu, ktorá by sa stala súčasťou vášho vianočného stola, prekvapíme vás skvelým zeleninovým receptom. Pripravte pre seba a svojich „nemäsových” hostí  Wellington s bielou kapustou a lesnými hubami a to všetko samozrejme pečené v zelenom vajíčku Big Green Egg. Plnku si môžete pripraviť deň vopred, nakoľko musí stuhnúť aspoň hodinu v chladničke, ale môžete ju nechať odstáť aj dlhšie. V deň prípravy nahrejte zelené vajíčko, vychutnajte si pohár vína a pokým sa bude tento vegetariánsky Wellington piecť, užite si chvíle relaxu a pokoja.

Vegetariánsky Wellington zo zelenej kapusty a lesných húb

Ak receptári hľadáte aj mäsovú verziu na Wellingtom, potom si pripravte náš tradičný hovädzí Wellington z Big Green Egg.CHOD: hlavné jedlo

KATEGÓRIA: vegetariánske, zelenina

TECHNIKA VARENIA: pečenie, nepriame grilovanie

KUCHYŇA: anglická

ÚROVEŇ: stredne náročná

DOBA PRÍPRAV: 55 min.

DOBA VARENIA: 75 min.

CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 2 hod. 10 min. 

PORCIE: 4-6INGREDIENCIE NA PLNKU:

1 biela kapusta

1 cibuľa

2 strúčiky cesnaku

200 g húb lievika trúbkovitého

200 g iných trúbkovitých húb

200 g kuriatok

(huby môžeme nahradiť judášovým uchom a inými lesnými hubami)

200 g masla

1 ČL mletého kari 

30 ml whisky

50 ml sójovej omáčky

50 g makadamových orechov

50 g kešu orieškovNA CESTO:

1 plát lístkového cesta (cca 30 x 40 cm)

2 žĺtkyPotrebné príslušenstvo:PREDPRÍPRAVA

1. Najskôr si v Big Green Egg zapálime drevné uhlie a zohrejeme ho spolu s konvektorom a nerezovým roštom na teplotu 220°C.

2. Kým sa zelené vajíčko nahrieva, privedieme do varu liatinovú panvicu s vodou, v ktorej si pripravíme plnku. Z kapusty odlúpneme 6 vonkajších  listov, pridáme ich do vriacej vody a blanšírujeme približne 3 minúty, pokým nebudú pružné a vláčne. Následne kapustné listy scedíme a necháme vychladnúť v ľadovej vode. Zvyšnú kapustu prekrojíme na polovice a jednu polovicu nakrájame na tenké prúžky. Zvyšok kapusty môžeme nakrájať a odložiť do mrazničky na ďalšie upotrebenie v budúcnosti. Cibuľu a cesnak ošúpeme a najemno nakrájame. Huby tiež očistíme a nakrájame na pásiky.

3. V liatinovej panvici na rošte rozpustíme maslo. K maslu pridáme cibuľu, cesnak, mleté kari a spolu smažíme, pokým cibuľa nie je pripravená do sklovita. Pásiky kapusty premiešame s  cibuľovou zmesou a všetko spolu dusíme domäkka približne 8-10 minút, pokým kapusta úplne nezmäkne. Po každom úkone poklop vajíčka dobre uzatvoríme.

4. Nakoniec do kapustovej zmesi primiešame lesné huby a smažíme asi 2-3 minúty. Potom  podlejeme whisky a sójovou omáčkou. Panvicu zložíme zo zeleného vajíčka a hotovú plnku dochutíme soľou a mletým čiernym korením.

5. Na pracovnú dosku položíme 3 veľké kusy potravinovej fólie. Blanšírované listy kapusty jemne popritláčame utierkou pokým dôkladne nevyschnú a poukladáme ich na pripravenú potravinovú fóliu tak, aby sa prekrývali. Uistíme sa, že kapustový povrch je široký aspoň 30 cm. Udusenú kapustovú zmes navrstvíme lyžicou na pripravené kapustné listy a pomocou potravinovej fólie pevne zvinieme. Roládu necháme stuhnúť aspoň hodinu v chladničke.


Vegetariánsky Wellington zo zelenej kapusty a lesných húb

PRÍPRAVA

1. Skontrolueme, či je teplota vo stále dosahuje teplotu 220°C. Vystrihneme kruh papiera na pečenie tak, aby pasoval na kameň na pečenie a položíme ho ešte na studený kameň. Makadamové a kešu oriešky nahrubo nasekáme  Na rošte zohrejeme liatinovú panvicu, do ktorej  pridáme nahrubo nasekané orechy, ktoré na panvici opekáme približne 5 minút do zlatista. Počas pečenia orechy občas premiešame, aby sa nepripálili. Po každom úkone poklop vajíčka Big Green Egg vždy dobre uzatvoríme.

2. Kým sa oriešky opekajú, lístkové cesto si položíme na pracovnú dosku a z cesta odrežeme 10 cm pásik na konečné dodatočné zdobenie. Na cesto (teraz už s rozmermi 30 x 30 cm) natrieme vyšľahané vaječné žĺtky. Panvicu s orieškami zložíme zo zeleného vajíčka a posypeme nimi cesto. Vopred pripravenú a už dobre vychladnutú plnku stiahneme z potravinovej fólie a pevne ju zvinieme do lístkového cesta. Uistíme sa, že rolka leží na švíku a že konce sú prehnuté pod rolku.

3. Odložený 10 cm pásik lístkového cesta potrieme žĺtkom. Cez pásik cesta prejdeme  rastrovým valčekom a prekryjeme ním roládu tak, aby bol po všetkých stranách rolády pekný ozdobný vzor. Konce pásika preložíme pod rolku a takto pripravenú rolku preložíme na kameň na pečenie, vystlaný papierom na pečenie. Rolku ešte raz potrieme žĺtkom.

4. Vegetaránsky Wellington položený na kameni na pečenie dáme piecť na rošt do zeleného vajíčka Big Green Egg, pričom poklop vajíčka pri pečení uzatvoríme. Wellington pečieme približne 40-45 minút dozlatista.

5. Nakoniec vyberieme Wellington z vajíčka a ozdobíme ho podľa vlastného výberu.
Tip: vyskúšajte napríklad lahodnú krémovú holandskú omáčku.
TIP: Vedeli ste, že holandská omáčka úzko súvisí s omáčkou Bearnaise? Prečítajte si, ako môžete tieto omáčky pripraviť v nasledujúcom  recepte.

Dobrú chuť!Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa