Pečenie dobrôt v Big Green Egg. Využite svoje Big Green Egg ako rúru na pečenie

Autor2 roky pred od autora 516
Obľúbené0

V momente, keď ste si kupovali zelené vajíčko Big Green Egg, ste už nepochybne mali plány, čo s vajíčkom chcete podniknúť a navariť. Možno ste však neplánovali využívať svoje kamado ako rúru na pečenie chleba, koláčov, múčnikov a všakovakých sladkých dobrôt. Preto vám dnes chceme pomôcť upriamiť svoje kulinárske plány aj na tieto jedlá, nakoľko všetky tieto dobroty je možné pripraviť si vo vajíčku pomocou techniky nepriameho pečenia. V našom blogu ďalej vysvetľujeme, prečo je Big Green Egg  ideálnou konvenčnou rúrou a aj to, ako môžete začať piecť dezerty vo svojom vajíčku čo najúspešnejšie.
Skvelo upečená pizza a tarte flambée alias slaný francúzsky koláč patria v kuchárskej knihe Big Green Egg medzi mimoriadne obľúbené. Korpus týchto jedál totiž v bežne rúre nikdy nedosiahne takú kvalitu, chrumkavoť a arómu, ako je tomu práve u zeleného vajíčka. Neexistuje teda lepší dôvod zapáliť drevné uhlie vo vajíčku a transformovať ho na unikátnu rúru na pečenie.

Špeciálna keramika a tvar zeleného vajíčka Big Green Egg zohrávajú pri príprave týchto jedál dôležitú úlohu. Keramika dobre udržuje teplo, pričom ho čiastočne odráža späť a tvar Big Green Egg vytvára jedinečné prúdenie vzduchu v jeho vnútri. To umožňuje rovnomerné rozloženie tepla a dokonalé varenie spodnej aj hornej časti všetkých surovín.Konvenčná pec na drevné uhlie


Nakoľko teplo z rozpáleného drevného uhlia je sálavé a veľmi intenzívne, pri pečení múčnikov umiestňujeme do vajíčka pod rošt zo zásady konvektor, čím sa zelené vajíčko nebude vyžarovať žiadne priame teplo. Týmto sa Big Green Egg premení na konvenčnú pec, ktorá funguje na princípe spaľovania drevného uhlia, v ktorej je teplo vyžarované nepriamo.  Druhým spôsobom je použitie kameňa na pečenie, ktorý teplo rovnako tak rozloží a je ho možné položiť na rošt z nehrdzavejúcej ocele. Okrem pizze môžete prostredníctvom kameňa piecť širokú škálu múčnikov a dezertov. Účel kameňa na pečenie, nazývaného tiež kameňom na pizzu, vždy závisí od konkrétneho jedla, ktoré sa rozhodnete piecť. Recept vás bude spravidla navigovať, či máte použiť buď studený alebo predhriaty kameň na pečenie.
Má byť kameň na pečenie pizze vopred predhriaty, alebo nie?Kameň na pečenie slúži ako „plech“ na pečenie pizze či francúzskeho slaného koláča tarte flambée. V prípade sa korpus pizze alebo tarte flambée stane lahodne chrumkavým. Obe jedlá sa pečú krátko a pri pomerne vysokej teplote. Aby získali povestnú krehkú kôrku bude dôležité, aby bol kameň na pečenie správne predhriaty - rovnako ako steny kamennej pece. Kameň preto pred pečením položíme na rošt a nahrejeme do požadovanej teploty. Následne naň pred pečením priamo položíme zvolené ingrediencie.

Pečivu, akým sú koláče, múčniky a dezerty, slúži kameň na pečenie ako dodatočný tepelný štít, ktorý zabraňuje spáleniu spodnej strany vášho výtvoru. Kameň teda plní aj inú funkciu ako len funkcia „kameňa na pizzu”. Chlieb a pečivo spravidla vyžadujú dlhší čas na svoju prípravu, preto vo všeobecnosti platí, že pri pečení chleba či koláčov vložíme do zeleného vajíčka studený kameň na pečenie. Po vložení pekáča sa kameň na pečenie pomaly zahrieva a poskytuje mu ochranu, takže spodok výrobku sa pečie postupne a bez pripálenia.


Pečenie pizze na kameni alebo vo forme?


Pizzu, slaný koláč tarte flambée a niektoré druhy chleba, dezertov a pečiva sa môžu pri pečení položiť na kameň priamo. Keď je kameň horúci, odporúča sa použiť aj lopatku na pizzu.

Aby sa cesto pri pečení na kameň (alebo lopatku) neprilepilo, môžeme ho jemne poprášiť kukuričnou alebo inou múkou. Veľmi dobre funguje aj kúsok pergamenového papiera, kedy ho pri prekladaní na kameň necháme skĺznuť po lopatke.

Niektoré druhy chleba, dezertov a pečiva je možné piecť na plechu na pečenie. V takýchto prípadoch položíme výrobok rovnako tak na studený kameň na pečenie. Plech z kovového cínu alebo kameniny by sa v opačnom prípade zahrial príliš rýchlo, navyše s rizikom spálenia jeho spodnej časti.
Formy na pečenie, určené na pečenie v Big Green Egg


Ak pečiete chlieb, pečivo alebo dezerty vo forme na pečenie, môžete bez obáv použiť formy na pečenie, ktoré už máte doma. Nakoľko tieto formy nebudú počas pečenia vystavené priamemu sálavému teplu drevného uhlia, nemusíte sa báť ich poškodenia. Na pečenie môžete ale smelo používať aj príslušenstvo Big Green Egg veľkú a malú liatinovú panvicu, či  veko okrúhlej zelenej holandskej rúry (Ø 23 cm). Verte, že na tento účel sú vskutku perfektné! Plech pred pečením zvnútra vždy dobre namažte alebo vyložte papierom na pečenie, aby sa oň vaše výrobky neprilepili. Môžete tiež piecť v keramickej mise na pečenie. Týmto spôsobom môžete vo vajíčku začať piecť ako majster!

Ak chcete začať piecť hneď teraz, potom vám dávame do pozornosti hneď aj niekoľko receptov, ktoré sú určené na pečenie v Big Green Egg.

Taliansky mandľový chlieb

Taliansky quiche, zeleninový koláč s paradajkovým šalátom s oštiepkom

Teplý lávový čokoládový koláč s grilovaným banánom

Jablkový koláčHruškový koláč

Trdelník

Newyorský cheesecake s červeným ovocím

Mrkvový koláč so smotanovým syrom

Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa