Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi

Autor2 roky pred 274
Obľúbené0

Dostali ste chuť na prípravu vlastnej  pizze typu calzone? Vo svojom zelenom vajíčku Big Green Egg  môžete vyskúšať  napríklad lahodnú plnenú pizzu calzone s údeným syrom z Cypru (calzone je prekladaná plnená pizza). Syr halloumi nájdete aj v slovenských obchodoch a chutí naozaj nezameniteľne. Je veľmi obľúbený v Grécku a tiež na Strednom východe. Je skvelý na grilovanie a vysmážanie pretože sa nerozteká a môžete ho smelo nakrájať na úhľadné kocky. Pred začatím pečenia sa ale uistite, že sa pizza kameň vo vašom vajíčku dostatočne rozohrial. Potom vám už naozaj nič nebude brániť v kulinárskom čarovaní! Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi

CHOD: hlavné jedlo

KATEGÓRIA: vegetariánske cestovinové  jedlo

TECHNIKA VARENIA: údenie, nepriame varenie, pečenie

KUCHYŇA: talianska

ÚROVEŇ: stredne náročná

DOBA PRÍPRAVY: 1 hod. 10 min.

DOBA VARENIA: 50 min.

CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 2hod.

PORCIE: 4 kúsky 
INGREDIENCIE NA CESTO:


435 g hladkej múky alebo špeciálnej múky na pizzu

10 g sušeného droždia

240 ml bieleho vína

1 lyžica olivového oleja

1 polievková lyžica medu

1 lyžička soliNÁPLŇ:

1 blok syra halloumi (200 g)

1 žltá paprika

1 červená paprika

1 zväzok zelenej špargle

2 červené cibule

150 g bielych húb Shimeji (alebo hlivu ustricovú)

150 g hnedých húb Shimeji (alebo hlivu ustricovú)

500 ml paradajkového pretlaku

Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi

Ďalšie dodatočné prísady:

4 lyžice polenty

8 lyžíc olivového olejaPotrebné príslušenstvo:Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi

PREDPRÍPRAVA

1. Na prípravu cesta si najskôr v miske zamiešame múku a droždie. Prilejeme biele víno, olivový olej a med. Všetky prísady spolu dobre premiešame, pridáme soľ a uhnetieme pružné,  elastické cesto.

2. Cesto si rozdelíme na 4 rovnaké časti a vytvarujeme gule, ktoré si položíme hladkou stranou nahor. Gule na cesto necháme zakryté plastovou fóliou alebo bavlnenou utierkou asi 1 hodinu, kým sa ich veľkosť vykysnutím nezdvojnásobí. Syr halloumi si nakrájame na plátky.

3. Medzitým si v zelenom vajíčku podpaľačom drevného uhlia zapálime drevné uhlie a zahrievame na teplotu 110 ° C. 

4. Na tlejúce uhlie položíme kus dreveného štiepku na údenie (Mesquite). Následne do vajíčka umiestnime konvektor a rošt na grilovanie, na ktorý  poukladáme syr halloumi. Zatvoríme poklop vajíčka necháme údiť približne. 30 minút. Teplota najskôr  klesne, no po chvíli  opäť vystúpa. Údime pri maximálnej teplote 110 ° C.

5. Medzitým si pripravíme zvyšné ingrediencie do náplne. Polovicu papriky rozrežeme a očistíme. Dužinu nakrájame na malé prúžky. Tvrdé konce špargle odstránime a špargľu nakrájame na menšie kúsky. Očistíme cibuľu a nakrájame ju na tenké polkrúžky. Jednotlivé huby shimeji, ktoré poväčšine kupujeme v ružici, od seba pekne pooddeľujeme.

6. Vyúdený syr vyberieme z vajíčka a na rošt  umiestnime kameň na pečenie. Necháme ho rozohriať na teplotu 250 ° C. Syr poprekrajujeme na malé, cca polcentimetrové kocky.


Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi


PRÍPRAVA

1. Dosku na vaľkanie poprášime múkou múkou a z každej gule vykysnutého cesta postupne vyvaľkáme pekný kruh. Hliníkovú lopatu na pizzu posypeme polievkovou lyžicou polenty a položíme na ňu uvaľkané cesto. Pohybom lopaty skontrolujeme, že sa na nej cesto nelepí (v opačnom prípade posypeme ďalšou polentou).

2. Jednu polku kruhu cesta potrieme štvrtinou množstva pretlaku a obložíme zeleninou a aj údeným syrom. Okraj cesta necháme voľný na cca 3 centimetre.

3. Teraz jemne navlhčíme okraj cesta vodou. Pizzu preložíme prázdnou stranou na naplnenú časť, aby sa nám vytvoril polmesiac. Okraje cesta postupne pozahýname, čím dostaneme pekný tvar calzone. Posunutím lopaty opäť skontrolujte, či sa pizza nelepí.. Vrchnú časť pizze natrieme olivovým olejom a necháme ju skĺznuť na rozhorúčený kameň na pečenie. Zatvoríme poklop vajíčka Big Green Egg  a pečieme cca 10 minút do zlatohneda. Kým sa jeden kúsok pečie, plníme ďalší atď. 

4. Po upečení vyberieme pizzu calzone zo zeleného vajíčka a zvyšné pizzové kúsky pečieme  vždy rovnakým spôsobom.

Plnená pizza calzone s údeným gréckym syrom Halloumi

Dobrú chuť!

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa