Kváskové bagety
Tešíte sa na pečenie svojho pečiva v Big Green Egg? Skvelé, pretože zelené vajíčko je na to ako stvorené! Tentokrát vás inšpirujeme receptom na kysnuté kváskové bagety, ktoré majú na rozdiel od iných druhov klasického kysnutého pečiva vďaka pomalému kysnutiu cesta v kombinácii s baktériami mliečneho kvasenia v ich počiatočnej fáze lepšiu biologickú dostupnosť dôležitých živín, čím sa stávajú oveľa zdravším. Majster pekár Hiljo Hillebrand pre vás zdieľa chutný recept na výrobu bagety i s minimálnym množstvom droždia, takže cesto nakysne predsa len o niečo rýchlejšie. Pred pečením sa pritom uistite, že keramika Big Green Egg absorbovala dostatok tepla a je riadne rozpálená. Urobíte to tak, že si vajíčko najskôr nahrejete na teplotu cca 300°C a potom doň vložíte convEGGtor, rošt a kameň na pečenie. To spôsobí, že keramika bude odrážať dostatok tepla na to, aby bagety získali žiarivú zlatohnedú prepečenú kôrku.
CHOD: obed
KATEGÓRIA: pečivo
TECHNIKA VARENIA: pečenie
KUCHYŇA: rakúska
ÚROVEŇ NÁROČNOSTI: stredne náročná
DOBA PREDPRÍPRAVY: 3 hod.
DOBA VARENIA: 1 hod. 10 min.
CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 4 hod. 10 min.
PORCIE: 6 ks
INGREDIENCIE NA BAGETY:
500 g celozrnnej pšeničnej múky (môžete však vyskúšať aj kukuričnú múku, múku zo pšena alebo pohánkovú múku, prípadne ich zmes)
100 g kvásku
10 g jemnej morskej soli
300 g vody + 30g vody
4 g čerstvého droždia
olivový olej na mazanie
Požadované príslušenstvo:
teplomer na okamžité odčítanie teploty
PREDPRÍPRAVA
1. Múku, kvások, soľ a 300 gramov vody dáme spolu do misky stojanového mixéra s hákom na cesto. Do misky tiež rozdrobíme čerstvé droždie. Potom zmes spolu miesime pri strednej rýchlosti, kým nebude cesto hladké a elastické. Pridáme ďalších 30 gramov vody a krátko premiešame, pokým sa voda úplne nevsiakne do cesta. Cesto by malo mať teraz teplotu 24 °C (teplotu zmeriame teplomerom na okamžité čítanie teploty). Alternatívou je samozrejme vymiesiť cesto aj ručne.
2. Veľkú nádobu zľahka namažte olivovým olejom a vymiesené cesto vložíme do misy, prikryjeme ho potravinovou fóliou a necháme kysnúť pri izbovej teplote približne 90 minút.
3. Po vykysnutí cesta pracovnú dosku zľahka poprášime múkou, preložíme na ňu cesto a pomocou ostrého noža ho rozdelíme na šesť rovnakých častí (každá časť by mala mať po 150 gramov). Z častí cesta vytvarujeme guľky, prikryjeme ich potravinovou fóliou jemne potretou olivovým olejom a necháme ďalších 15 minút kysnúť.
4. Po stanovenom čase nakysnuté guľky cesta popicháme vidličkou, znova prikryte potravinovou fóliou a opäť necháme 20 minút kysnúť.
5. Potom z cesta vytlačíme ešte časť vzduchu tak, že guľky mierne pritlačíme o pracovnú dosku a nakoniec ich zvinieme do bagiet. Bagety vložíme medzi dve pomúčené utierky a necháme ich ďalších 60 minút kysnúť.
6. Po vykysnutí vložíme bagety na 30 až 60 minút do chladničky. Vychladnutím cesta sa bagety krajšie prepečú. Prvé tri bagety môžeme upiecť už po pol hodine chladenia. Následne môžete upiecť ďalšie tri bagety.
PRÍPRAVA
1. V zelenom vajíčku Big Green Egg zapálime drevné uhlie a spolu s convEGGtorom, malou liatinovou panvicou a nerezovým roštom ho zohrejeme na teplotu 300 °C. Na rošt položíme kameň na pečenie aspoň 10 minút pred samotným pečením. Prvé tri kusy bagiet vyberieme z chladničky a dvakrát ich pozdĺžne prerežeme ostrým nožom.
2. Horúci kameň na pečenie s použitím rukavíc nadvihneme a nalejeme do panvice 100 mililitrov vody (buďte opatrní, pretože sa okamžite vytvorí para, pretože panvica pod kameňom je veľmi horúca). Následne na kameň na pečenie položíme bagety, poklop zeleného vajíčka zatvoríme a následne znížime teplotu vajíčka na 250 °C. Bagety pečieme približne 20 minút dozlatista.
3. Po upečení vyberieme bagety z vajíčka. Obdobne pred pečením nakrájame aj zvyšné bagety, nalejeme ďalších 100 mililitrov vody do panvice a pečieme rovnakým spôsobom.
Dobrú chuť!