Ako na údržbu Big Green Egg

Autor1 rok pred 874
Obľúbené1

Povedzme si rovno, nie je to žiadna veľká veda. Čím lepšie sa o svoje vajíčko Big Green Egg staráte, tým dlhšie vydrží...

REGGULÁTOR

Regulátor je patentovaný regulátor vzduchu a nahrádza multifunkčný kovový vrchnák. Je vyrobený z odolnej liatiny a vybavený rukoväťou, na ktorej konci sa nachádza chladné silikónové držadlo. Regulátor navyše obsahuje antikoróznu vrstva, čo znamená, že ho pred použitím nemusíte nechať vypáliť. Naopak, akákoľvek podobná  manipulácia  by poškodila jeho antikorózny povlak a rukoväť. Najlepším spôsobom, ako udržiavať regulátor v dobrej kondícii,  je nechať ho po vychladnutí vajíčka zakrytý. Ak aj regulátor začne časom pôsobiť trochu nudne, stačí ho namazať trochou obyčajného rastlinného oleja, napríklad arašidového oleja. Ideálny čas na takéto namazanie je v čase, keď je regulátor  ešte mierne teplý.

 


STAROSTLIVOSŤ O LIATINOVÝ VRCHNÁK S DVOJITOU FUNKCIOU

Ak má vaše Big Green Egg liatinový dvojfunkčný kovový vrchnák, dôrazne odporúčame ho pred prvým použitím vypáliť. Pravidelnú údržbu tohto komponentu raz alebo dvakrát ročne. 

Ak tak neurobíte, na kovovom povrchu by sa mohli hromadiť nečistoty. Vypálenie ľahko realizujete nasledovným spôsobom: najskôr zahrejeme vajíčko na teplotu približne 250 ° C, pričom  multifunkčný vrchnák očistite drôtenkou. Následne vrchnák  vložte na 10 minút do zeleného vajíčka na rošt z nehrdzavejúcej ocele, pod ktorý podložíte misku na odkvapkávanie. Po tomto čase ho potrte ho troškou rastlinného a opäť nechajte vypaľovať asi pol hodinku. Vrchnák vyberte a vaša práca je týmto hotová.

 

***

ZÁKLADŇA A KUPOLA

Vonkajšiu časť keramického základu čistíme pomocou mydlovej vody a zeleného mydla, ktoré zvyčajne prirodzene obsahuje aj kokosový, olivový olej a prírodné antibakteriálne látku rastlinného pôvod. Čistenie prebieha ľahšie, ak je vajíčko stále mierne teplé. Vnútornú stranu poklopu môžete občas prekefovať oceľovou kefou alebo jemným brúsnym papierom zrnitosti 80. 


STAROSTLIVOSŤ O NEREZOVÝ ROŠT

Nerezový rošt najjednoduchšie vyčistíte, keď je stále mierne teplý. Na túto činnosť sa najlepšie hodí KEFA NA ČISTENIE ROŠTU, ktorá  je najlepším nástroj na správnu starostlivosť o antikorový rošt. Po vydrhnutí kefou stačí rošt potrieť chuchvalcom obyčajného papiera. Ak sa vám po varení dostatok času na očitenie roštu, môžete tak urobiť po jeho opätovnom nahriatí tesne predtým, ako na ňom budete pripravovať  ďalšie jedlo.

 

***

STAROSTLIVOSŤ O LIATINOVÝ ROŠT

Liatina je krásny a nesmierne pevný materiál, no zároveň je veľmi krehký. To znamená, že aj pri jej starostlivosti potrebuje zvýšenú pozornosť. Okrem čistenia, ktoré sa vykonáva rovnakým spôsobom ako je tomu pri rošte z nehrdzavejúcej ocele, je liatinový rošt potrebné čistiť obdobne ako dvojfunkčný kovový vrchnák . Už len dodáme, že pri manipulácii s liatinovým roštom vždy používajte špeciálne kliešte na liatinové rošty. Zabránite tak náhodnému spadnutiu ťažkého roštu na ohnivý kruh zeleného vajíčka, čo by spôsobilo jeho prasknutie.

Pozor, liatinový rošt do vajíčka vždy vkladajte ešte pred jeho nahriatím. Postupným ohievaním liatiny zabránite jej prasklinám, ktoré by v dôsledku náhleho extrémneho teplotného rozdielu teplôt mohli na liatinovom rošte vzniknúť. STAROSTLIVOSŤ O RÁM

Ak pravidelne presúvate svoje Big Green Egg, matice a skrutky by sa mohli časom a manipuláciou uvoľniť. Z tohto dôvodu by ste ich mali pravidelne kontrolovať a doťahovať. Ak rám občas vyčistíte vodou a jemným mydlom, bude to pre starostlivosť o Big Green Egg skutočne dobré. Veľmi to zlepší aj samotný vzhľad vajíčka.

 

***

KONVEKTOR

Konvektor je navrhnutý tak, aby zabezpečoval optimálne prúdenie vzduchu a vynikajúcu tepelnú vodivosť. Nakoľko konvektor umožňuje iba priechod nepriameho tepla, Big Green Egg sa tak zároveň stáva aj plnohodnotnou rúrou. Ak chcete pri varení zabrániť znečisteniu konvektora, položte na konvektor odkvapkávač. Ak ho zabudnete použiť, bude tiež stačiť, keď vajíčka zahrejete na 250 ° C a všetky nečistoty sa vypália. V prípade, že konvektora nevychádza žiadny dym, znamená to, že je čistý. Ak ho chcete vyčistiť ešte o niečo rýchlejšie, môžete použiť OCEĽOVÚ KEFU na čistenie roštu.

 

FILC

FILC vo vajíčku Big Green Egg má dve hlavné funkcie. Zabraňuje poškodeniu pri zatváraní vajíčka a tlmí, pričom samozrejme vytvára vzduchotesné tesnenie. Ak je filc príliš tvrdý, prestane správne fungovať a je potrebné ho vymeniť. Výmena  filcu je nasledovná: najskôr odstránime starý filc, následne oškrabeme podkladovú keramiku pomocou ostrého noža alebo špachtle a všetky zvyšky odstráňte jemným brúsnym papierom so zrnitosťou 80. Nakoniec zvyšnú plsť dôkladne vytrieme kuchynskou utierkou. Nakoniec nanesieme nový pás filcu. Po ukončení ponecháte vajíčko so zatvoreným poklopom 24 hodín. po stanovemom čase Big Green Egg opatrne rozohrejme, aby sme sa zaistili, že vrstva lepidla ku keramike dobre priľnula. Filcové tesnenie by sme mali vymieňať približne každé dva roky.

***

KALIBRÁCIA TEPLOMERU

TEPLOMER môžeme kalibrovať, aby sme zabezpečili jeho správne fungovanie a udávanie správnej a presnej teploty. Ako prvé odpojíme teplomer od kupoly. Následne privedieme do varu panvicu s vodou, do ktorej položíme skimmer (trysku) a cez jeden z otvorov skimmeru pretlačíme čap resp. kolík teplomeru. Uistíme sa, že hrot teplomera visí vo vode a nedotýka sa dna panvice. Takto by mal teplomer ukazovať 100 ° C. Ak nie, použijeme nastavovaciu maticu na zadnej strane teplomera a nastavíme ju na 100 ° C. Potom teplomer zavíme do nádoby s ľadovou vodou (voda s kockami ľadu) a po niekoľkých minútach teplomer opäť  vložíme do vriacej vody. Ak bol teplomer kalibrovaný správne, teplota by mala stúpnuť na  100 ° C.

 

VYPAĽOVANIE  DOBIELA? TO SKUTOČNE NEROBTE!

 

Túto stať začneme tým, že si vyjasníme jednu mylnú predstavu. Občas sa stretávame s názorom, že používatelia Big Green Egg opisujú, ako svoje vajíčko úmyselne  a pravidelne vystavujú extrémne vysokým teplotám, čím údajne zabezpečujú jeho dokonalú očistu... Pravda je, že v dôsledku častého používania a varenia „chytí” vajíčko skutočne tmavý nádych. Toto je však žiadaný jav a zelené vajíčko sa tak stáva stabilnejším a bude fungovať ešte efektívnejšie, čo by malo byť pre každého fanúšika Big Green Egg predsa to najdôležitejšie. Nie je preto vôbec žiadúce vypaľovať vajíčko za účelom belosti a krásneho lesku. Navyše, v dôsledku náhleho vystavovania extrémne vysokým teplotám môže ohnisková časť  podliehať  tvorbe prasklín.***

PÁNTY

Pánty a závesný systém zeleného vajíčka  Big Green Egg  sú vyrobené z ocele, ktorej výhodou je, že sa pohybuje spolu s keramikou. To však znamená aj to, že pri zmene teploty má tendenciu sa mierne zväčšovať či sťahovať sa. V dôsledku týchto zmien budete musieť občas pánty skontrolovať a  komponenty občas dotiahnuť. Zároveň by ste mali skontrolovať, či neklesá OBRUČ. Ak áno, je potrebné ich nastaviť do ideálnej polohy (podľa manuálu, kde je tento  postup presne popísaný). Teplo spôsobuje trenie niektorých komponentov, čo môže viesť k uvoľneniu skrutiek, ktoré je vhodné sledovať a občas dotiahnuť. Komponenty závesného systému vajíčka môžete príležitostne nastriekať ochranným sprejom WD-40 alebo iným silikónovým sprejom. Samotnú oceľ odporúčame umývať umývať mydlovou vodou.


***

A AKO NA KERAMICKÉ OHNISKO A KERAMICKÝ PRSTENEC?

Tu vám dáme jednoduchú radu. Tieto komponenty totiž nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Raz za čas ich jednoducho vytiahnite, aby ste zo zeleného vajíčka odstránili všetok nahromadený popol. 

 

Náš tip: prečítajte si aj naše rady venované údržbe Big Green Egg, alebo si prečítajte sprievodcu našimi produktmi.Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa