Jahňacie kotlety Deluxe s grilovanou zeleninou
Jedinečnosť prípravy jedál vo vajíčku Big Green Egg spočíva v možnosti pripraviť a podávať takéto jedlo ako profesionálne reštauračné menu. Kľúčovú úlohu v tom zohráva nápaditý spôsob servírovania, keďže ako iste viete - aj naše oči jedia. Pritom práve spôsob dizajnovania pokrmu na tanier, býva strašiakom mnohých „domácich kuchárov”. Pritom to nie je vôbec zložité, o čom si povieme viac aj v našom blogu - o tipoch a trikoch na ešte lepšie servírovanie jedla.
Ak chcete na grile vytvoriť pôsobivé a elegantné jedlo, často vám postačí len niekoľko základných surovín. Môže sa to zdať ako výzva, ale s trochou zmyslu pre time manažment to pre vás iste nebude žiaden problém. Pre malé zjednodušenie si môžete veľa pokrmov predpripraviť a pred servírovaním ich len jednoducho ohriať.
CHOD: hlavné jedlo
KATEGÓRIA: mäso, zelenina
TECHNIKA VARENIA: nepriame varenie, grilovanie, restovanie, pečenie, údenie
KUCHYŇA: orientálna
ÚROVEŇ: náročná
DOBA PRÍPRAVY: 30 min.
DOBA VARENIA: 1 hod. 15 min.
CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 1 hod. 45 min.
PORCIE: 4
POTREBNÉ INGREDIENCIE NA JAHŇACIE KOTLETY:
2 ks jahňacích rebier vcelku (na kotlety)
1 lyžica olivového oleja
PARADAJKY V BYLINKOVOM KOŽÚŠKU:
pár byliek petržlenovej vňate
hrsť žeruchy
trochu čerstvej bazalky
trochu čerstvého estragónu
50 g parmezánu
50 g mäkkého masla
50 g strúhanky
12 kusov cherry paradajok
ÚDENÉ „SHIMEJI” HUBY:
½ zväzku húb „shimeji”
½ lyžice olivového oleja
ZEMIAKOVÁ KAŠA ZO SLADKÝCH ZEMIAKOV:
2 fialové sladké zemiaky
2 oranžové sladké zemiaky
3 lyžice olivového oleja
PEČENÁ PAPRIKA:
1 špicatá červená sladká paprika
½ lyžice olivového oleja
INGREDIENCIE NA OMÁČKU:
1 malá cibuľa
1 strúčik cesnaku
1 polievková lyžica olivového oleja
3 hviezdičky badiánu
1 vetvička tymiánu
1 vetvička rozmarínu
50 ml červeného vína
200 ml teľacieho vývaru
NA OZDOBU PRI SERVÍROVANÍ:
1 hlávka grilovaného cesnaku (vcelku)
12 vetvičiek potočnice alebo zväzok pažítky
Potrebné príslušenstvo:
- drevená grilovacia doska
- antikorový rošt
- konvektor
- jednorazová odkvapkávacia miska
- liatinový rošt
- bezdrôtový digitálny teplomer s dvoma sondami
- liatinová panvica Skillet
PREDPRÍPRAVA
1. Na prípravu paradajok v bylinkovom kožúšku: poodtŕhame lístky z čerstvých byliniek a parmezán nakrájame na kocky. Bylinky najemno nakrájame alebo zmixujeme v kuchynskom robote na kašu. Pridáme maslo a vytvoríme bylinkové maslo, do ktorého pridáme kocky parmezánu, strúhanku a zomelieme.
2. Bylinkovú zmes natrieme na potravinársku fóliu a zakryjeme druhou fólie a zmes rozvaľkáme na štvorcový alebo obdĺžnikový plát s hrúbkou približne 3 mm. Plát vložíme asi na 1 hodinu stuhnúť do chladničky. Medzitým privedieme do varu panvicu s vodou. Do cherry paradajok nakrájame plytké X a ponoríme ich na asi 5 sekúnd do vriacej vody, aby sme z nich následne ľahko odstránili šupky. Ošúpané paradajky odložíme bokom.
3. Pripravíme si zelené vajíčko na údenie húb: najskôr v miske s vodou namáčame cédrové drevené grilovacie doštičky, a to najmenej na 30 minút. V Big Green Egg zapálime drevné uhlie a zohrejte ho spolu s antikorovým roštom na teplotu 160 ° C.
PRÍPRAVA
1. Na údenie húb: shimeji huby pooddeľujeme a potrite olivovým olejom. Posypeme ich soľou a korením. Huby poukladáme na namočenú grilovaciu dosku a položíme na rošt. Pod zatvoreným poklopom vajíčka necháme huby približne 8 minút. Kým sa huby pripravujú, umyjeme zemiaky na zemiakovú kašu a otrieme ich do sucha. Zemiaky potrieme lyžicou olivového oleja a každý zemiak samostatne zabalíme do alobalu.
Papriku na pečenie tiež popotierame olivovým olejom.
2. Shimeji huby odstavíme tým, že vyberieme z vajíčka grilovaciu dosku. Vyberieme rošt a do vajíčka umiestnime konvektor. Potom opäť vložíme rošt, na ktorý poukladáme zabalené zemiaky a následne aj papriku na pečenie. Zelené vajíčko zohrejeme na teplotu 190 ° C a pečieme. Papriku pečieme približne 20 minút (pokým ich šupka nesčernie), pričom ju občas pootáčame. Batáty pečieme približne 40 minút, až pokým nebudú mäkké.
3. Papriku po ugrilovaní zložíme z roštu a necháme vychladnúť uzatvorenú v plastovom vrecku.
4. Sladké zemiaky po vybratí z vajíčka zbavíme alumíniovej fólie, porozkrajujeme ich na polovice a vnútro roztlačíme vidličkou (fialové batáty držíme po celý čas oddelene od oranžových a pripravujeme každú kašu separátne). Nakoniec do každej kaše (fialovej aj oranžovej) vmiešajte po 1 lyžici olivového oleja a podľa chuti pridáme soľ a korenie. Obe farby zemiakovej kaše preložíme osobitne do nepremokavých žiaruvzdorných vreciek Ziploc a vložíme do misky s horúcou ( 60 ° C) vodou. Takto zemiakové kaše držíme teplé až do doby ich servírovania.
5. Zo zeleného vajíčka zložíme rošt a na konvektor položíme jednorazovú odkvapkávaciu misku. Následne do vajíčka vložíme liatinový rošta zohrejeme na teplotu 170 ° C.
Z jahňacích rebier odstránime blany a konce kostí oškrabeme (toto mäso odložíme na omáčku). Mäso osolíme, okoreníme a potrieme olivovým olejom.
6. Jahňacie mäso rozložíme na rošt rebrami zakrivenou stranou nadol. Bezdrôtový teplomerzatlačíme do stredu mäsa a zatvoríme poklop vajíčka. Teplotu jadra nastavíme na teplotu 40 ° C. Kotlety necháme pod poklopom, kým stred mäsa nedosiahne stanovenú teplotu.
7. Kým sú kotlety vo vajíčku, ošúpeme cibuľu a cesnak, ktoré budeme potrebovať na omáčku. Cibuľu nakrájame na kocky a cesnak nakrájame nadrobno. Na panvici rozohrejeme olivový olej, pridáme zbytky z jahňacích rebier a postupne pridáme cibuľu, cesnak, badián a nakoniec aj vetvičky tymiánu a rozmarínu. Varíme, kým nie je cibuľa sklovitá a omáčku deglazujeme červeným vínom a teľacím vývarom. Nakoniec necháme omáčku zredukovať na približne 150 ml.
8. Jahňacinu otočíme na druhú stranu a nastavíme teplotu stredu na teplotu 57 ° C. Opäť necháme pod poklopom, pokým mäso opäť nedosiahne požadovanú teplotu. Kým sa jahňacina pripravuje, vyberieme z chladničky bylinkový plát a okrúhlym rezačom vyrežeme 12 kruhov s približne rovnakým priemerom, ako majú lúpané paradajky (zvyšok bylinkovej zmesi môžeme zamraziť na ďalšiu prípravu v budúcnosti). Na každú paradajku položíme plátok zmesi a takto pripravené paradajky poukladáme do liatinovej panvice. Z pečenej papriky odstránime opečenú šupku, stopku aj semienka. Potom papriku rozložíme naplocho na pracovnú dosku a okrúhlym vykrajovátkom (cca Ø 2 cm) vykrojíme 20 kruhov.
9. Jahňacinu po príprave zložíme z vajíčka a voľne zakryté hliníkovou fóliou ich približne 10 minút necháme odpočívať. Medzitým si predhrejeme taniere na konečné servírovanie. Panvicu s paradajkami vložíme do zeleného vajíčka a necháme ich zohriať približne na 5 minút.
Hlávku cesnaku na ozdobenie pokrmu pozdĺžne nakrájame na štvrtiny a asi 2 minúty ich spolu s hubami shimeji zohrejeme v panvici spolu s paradajkami.
Omáčku prelejeme cez sitko.
10. Na predohriate taniere rozložíme kolieska paprík a paradajky v bylinkových županoch. Pomocou 2 malých lyžičiek naservírujeme pekné guličky zo zemiakovej kaše - na každý tanier cca 5 kusov. Všetko ozdobíme hubami a žeruchou. Jahňacie kotlety nakrájame na väčšie kúsky (s približne 3-4 rebrami) a porozdeľujeme ich na taniere. Ozdobíme štvrťkou hlávky praženého cesnaku a nakoniec mäso prelejeme zredukovanou teplou omáčkou.
Dobrú chuť!