Hovädzí budzogáň

Autor9 mes. pred od autora 254
Obľúbené0Aj vy radi pripravujete vo svojom zelenom vajíčku pekné, veľké kusy mäsa? Ak je odpoveďou áno, potom je tento „budzogáň” alias kus hovädzieho mäsa receptom, ktorý vás uchváti a budete ho chcieť vyskúšať. Musíte však byť trpezliví, pretože kým sa do chutného mäsa zahryznete, chvíľu to potrvá a nejaký ten čas budete musieť venovať aj jeho predpríprave. Najskôr je potrebné nechať koreniacu zmes cez noc vsiaknuť do mäsa a nasledujúci deň budzogáň údiť  v Big Green Egg celé štyri hodiny. Ani tým však nekončíme a aby bola lahôdka privedená k dokonalosti, bude potrebné mäsko ešte šesť hodín sedieť vo vajíčku, aby sa kolagén v spojivových tkanivách mäsa premenil na želatínu. No výsledok, tak ten bude stáť za to! 

 CHOD: obed, hlavný chod

KATEGÓRIA: mäso

TECHNIKA VARENIA: údenie, nepriame varenie, pomalé varenie

KUCHYŇA: -

ÚROVEŇ: jednoduchá

DOBA PRÍPRAV: 10 min.

DOBA VARENIA: 10 hod. 30 min.

CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 10 hod. 40 min. 

PORCIE: 2-4
HLAVNÉ INGREDIENCIE:


1 kus hovädzieho mäsa na kosti

50 g koreniaceho prípravku na hovädzie mäso

Glazúra na potretie:

100 ml barbecue omáčky

100 ml teľacieho/hovädzieho vývaru

100 g masla

Potrebné príslušenstvo:

drevené kúsky na údenie (jablko)

convEGGtor

miska na odkvapkávanie

rošt z nehrdzavejúcej ocele

diaľkový teplomer s dvojitou sondou

potravinársky papierPREDPRÍPRAVA 


1. Hovädzie mäso s kosťou bohato potrieme koreniacou zmesou, prikryjeme a necháme pôsobiť cez noc v chladničke.
PRÍPRAVA

1. V zelenom vajíčku Big Green Egg zapálime drevné uhlie a vajíčko zohrejeme na teplotu 150 °C.

2.  Po určitom čase medzi žeravé drevné uhlie umiestnime tri kusy jablkového dreva na údenie. Do vajíčka umiestníme convEGGtor a (okrúhlu) odkvapkávaciu misku a následne vložíme do vajíčka rošt z nehrdzavejúcej ocele. Okorenené mäso položíme na rošt a poklop vajíčka dobre uzatvoríme. Teplota vo vajíčku postupne klesne na približne 110 °C, pričom túto teplotu udržiavame a necháme hovädzinu údiť asi štyri hodiny.

3. Potom do stredu mäsa zasunieme sondu diaľkového teplomeru s dvojitou sondou a uistíme sa, že sa sonda nedotýka kosti. Opäť zatvoríme poklop a tentokrát nastavíme teplotu vajíčka na 150 °C. Teplotu jadra na diaľkovom teplomeri nastavíme na 75 °C. Hovädzie mäso sa potrebuje variť ešte asi dve hodiny, aby stanovenú teplotu jadra dosiahlo, takže ho necháme pekne pomaly sa variť. Medzitým si môžeme pripraviť  glazúru na potretie a to tak, že za občasného miešania zohrejeme a zmiešame spolu barbecue omáčku, vývar i masla , pokým sa glazúra nespojí a maslo sa pekne neroztopí. Hotovú glazúru si odložíme bokom.

4. Dva veľké kusy potravinárskeho papiera (každý asi jeden meter dlhý) preložíme cez seba. Mäso zoberieme z roštu a umiestnime ho do stredu a výdatne ho natrieme pripravenou sondu  jadrového teplomera poklop vajíčka zatvoríme. Teplotu jadra nastavíme na  92 °C, čo bude vyžadovať približne ďalšie štyri hodiny prípravy. Máme čas si dať pivo alebo oddychovať.

5. Po dosiahnutí požadovanej teploty jadra hovädzí budzogáň konečne zložíme z roštu a opatrne z neho rozložíme navrstvený papier. Ak nám ostala glazúra na papieri, nalejeme ju zvlášť do misky a opäť ňou mäso dôkladne potrieme.
Podávame na pevnej doske, s čerstvým chlebom a dobre vychladeným pivom, prípadne s  nakladanými pochúťkami.

 

Dobrú chuť!Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa