Srnčí guláš s koreňovou zeleninou

Autor7 mes. pred od autora 229
Obľúbené0

 

Srnčie mäso je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí si chcú vychutnať výnimočnú chuť diviny.. Chcete raz vyskúšať niečo iné, než je tradičný guláš z hovädzieho či bravčového mäsa? Ak je tomu tak, potom zapáľte drevné uhlie v zelenom vajíčku Big Green Egg a pripravte si lahodný srnčí guláš s koreňovou zeleninou. Mäso budeme pred samotným dusením grilovať  a dodáme mu tak ešte intenzívnejšiu chuť. Divina, na ktorú ste dlho čakali.
CHOD: hlavné jedlo

KATEGÓRIA: divina, zelenina

TECHNIKA VARENIA: grilovanie, dusenie

KUCHYŇA: -

ÚROVEŇ: jednoduchá

DOBA PRÍPRAV: 20 min.

DOBA VARENIA: 1 hod. 50 min.

CELKOVÁ DOBA PRÍPRAVY: 2 hod. 10 min. 

PORCIE: 8Srnčí guláš s koreňovou zeleninou

INGREDIENCIE NA GULÁŠ:2½ kg srnčieho stehna (vrchný šál) zbaveného kože

1 tus celej škorice

15 bobúľ borievky

4 bobkové listy (sušené)

2 badián

1 lyžica zrniek čierneho korenia

1 lyžica semienok koriandra

2 ČL mletej papriky

2 kaleráby

1 malý zeler

1 malá červená cvikla

2 cibule

4 strúčiky cesnaku

6 skorých zemiakov

2 póry

4 lyžice slnečnicového oleja

750 ml červeného vína

2 lyžice jablkového sirupu (alebo 5 PL muštu)

600 g malej mini mrkvy

cca 100-150 g perníka (tzv. perník na strúhanie)

4 vetvičky petržlenu
Požadované príslušenstvo:

 

liatinový rošt 

rošt z nehrdzavejúcej ocele

liatinový holandský zelený pekáč (oválny)


Srnčí guláš s koreňovou zeleninou


PREDPRÍPRAVA

 

1. Ako tradične v Big Green Egg zapálime drevné uhlie a zelené vajíčko zohrejeme spolu s liatinovým roštomna teplotu 200 °C.

2. Kým sa vajíčko nahrieva, nakrájame si vrchnú časť srnčieho mäsa na plátky hrubé približne 5 centimetrov. Škoricovú tyčinku nalámeme na kúsky a vložíme do mažiara alebo mlynčeka na kávu spolu s borievkami, bobkovým listom, badiánom,

zrnkami čierneho korenia, koriandrovými semienkami a paprikou. Koreniny spolu dohladka rozotrite alebo pomelieme na jemný prášok a  vytvoríme tak zmes korenia.

3. Následne plátky srnčieho mäsa z oboch strán osolíme a dôkladne posypeme zmesou korenia.Srnčí guláš s koreňovou zeleninou

PRÍPRAVA

 

1. Okorenené mäso položíme na gril a grilujeme približne 2 minúty. Následne mäso otočíme o 45° a znovu grilujte ďalšie 2 minúty. Potom mäso obrátime a grilujeme rovnakým spôsobom 2 x 2 minúty. Po každom úkone poklop vajíčka zatvárame.

2. Po ugrilovaní srnčie mäso vyberieme zo zeleného vajíčka, položíme ho na tanier a necháme mierne vychladnúť. Liatinový rošt vyberieme a do vajíčka umiestnime rošt z nehrdzavejúcej ocele. Teplotu Big Green Egg zvýšime na 180 °C. Kým sa vajíčko nahrieva, na rošt položíme oválny liatinový pekáč, aby sa pred prípravou predohrial.

3. Ošúpeme kaleráb, zeler a cviklu, cibuľu aj cesnak a všetko nakrájame na hrubšie kúsky. Zemiaky umyjeme a tiež nakrájame na hrubšie kúsky. Pór nakrájame na kolieska. Vychladnutú divinu nakrájame na kocky veľké približne 2 centimetre.

3. Slnečnicový olej nalejeme do liatinového pekáča a pridáme doń nakrájanú zeleninu, cesnak aj nakrájané mäsové kocky a spoločne opekáme približne 10 minút. Z času na čas premiešame a po každom úkone opäť zatvárame poklop Big Green Egg.

4. Obsah pekáča polejeme červeným vínom a primiešame i jablkový sirup (mušt). V prípade potreby pridáme ešte trochu vody, nakoľko zelenina a mäso by mali byť v tekutine ponorené. Následne zatvoríme poklop vajíčka  a necháme dusiť približne 30 minút.

5. Očistené mini mrkvičky pridáme do duseného mäsa a pod zatvoreným poklopom  opätovne dusíme ďalších 15 minút.

6. Perník na strúhanie rozdrobíme a pridáme do obsahu guláša. Opäť zatvoríme poklop a dusíme ďalších cca 10 minút. Z petržlenovej vňate poodtŕhame lístky a nasekáme ich na drobno.

7. Hotový guláš vyberieme  z Big Green Egg, pridáme soľ a dochutíme mletým čiernym korením. Pred servírovaním nalejeme do hlbokých tanierov a posypeme petržlenovou vňaťou.

Podávame s čerstvým domácim chlebom a červeným vínom alebo pivom. 

 

Dobrú chuť!


Srnčí guláš s koreňovou zeleninou

...vedeli ste, že srnec je u nás veľmi rozšírený a preto patrí medzi najpočetnejšie párnokopytníky, ktoré sú pôvodnými obyvateľmi Slovenska?Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa