Najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa zeleného vajíčka Big Green Egg

Autor2 roky pred od autora 199
Obľúbené0

Zelené vajíčko Big Green Egg  a jeho príslušenstvo sa  veľmi ľahko obsluhujú, hlavne ak viete, ako presne všetko funguje. Častá manipulácia s vajíčkom pritom privádza naše poznanie kamada k dokonalosti, čo koniec koncov platí všeobecne, lebo len čo si človek sám prakticky „ošahá”, tomu následne aj viac porozumie. Občas sa vám však môže stane, že narazíte na problém, s ktorým si nebudete vedieť sami poradiť.  Môžu to byť napríklad otázky ohľadom regulácie teploty, alebo voľby vhodného príslušenstva, či doplnkov. Alebo môžu vašu pozornosť môžu zaujať otázky, týkajúce sa údenia v Big Green Egg. To všetko sme pre vás sumarizovali v tomto blogu a dnes vám prinášame kompletnú sadu FAQ -  najčastejšie kladených otázok a odpovedí - aby bola pre vás manipulácia so zeleným vajíčkom hračkou.

uvodný

VŠETKO O PRÍSLUŠENSTVE

Big Green Egg disponuje širokou škálou príslušenstva, ktoré umožňuje zelenému vajíčku otvárať ďalšie a ďalšie možnosti, a/alebo sú veľmi užitočné pre určité techniky a prístupy varenia a prípravy pokrmov. Ako správne používať toto príslušenstvo a aké sú jeho základné komponenty? Čo presne sa skrýva za funkčnosťou a nenahraditeľnosťou niektorých týchto doplnkov a príslušenstva? 

FAQ 1

Tu nájdete odpovede na vaše otázky:

 • Aké sú najdôležitejšie základné doplnky pre Big Green Egg?

Pre počiatočné používanie zeleného vajíčka Big Green Egg je to v prvom rade 100% prírodné drevné uhlie, pevný podpaľovač na zapaľovanie drevného uhlia a kutáč na popol, ktorý slúži na odstránenie nahromadeného popola, to sú tri najdôležitejšie základné veci, bez ktorých by ste rozhodne svoje vajíčko „nenaštarovali”. Mali by ste sa tiež uistiť, či je vaše vajíčko pevne a stabilne osadené do mobilného podvozku  IntEGGrated Nest alebo do špeciálneho stolového podstavca,  inštalovaného priamo do vášho stola. Pýtate sa, s ktorými komponentami svoje Big Green Egg ešte viac zmultifunkčníte? Sú nimi nezpochybne tri základné nástroje: konvektor, liatinový rošt a nenahraditeľný kameň na pečenie, s ktorými budete môcť grilovať do výmyslu sveta, či použiť obľúbenú techniku nepriameho varenia. A ak budete chcieť,  premeníte  vaše vajíčko dokonca na vysokovýkonnú pekárenskú pec.

pevný podpaľač

 • Aké sú najpraktickejšie doplnky Big Green Egg, ktoré zjednodušia varenie ešte o niečo viac?

Čím častejšie budete svoje zelené vajíčko Big Green Egg používať, tým viac možností varenia s pozitívnymi výsledkami objavíte. Ak si chcete manipuláciu s vajíčkom ešte viac uľahčiť, naša spoločnosť prináša na trh niekoľko praktických nástrojov na „na uľahčenie života”. kliešte so silikónovým hrotom, patentované kliešte na dvíhanie roštu, teplovzdorné rukavice EGGmit a kôš na konvektor convEGGtor Basket. Verte, že tieto nástroje  z vás spravia skutočného Big Green Egg profesionála. Váš čas počas varenia pritom ušetrí miska na odkvapkávanie, s ktorou zachytíte kvapkajúci tuk, šťavu a malé kúsky, aby sa nič z toho nedostalo na drevné uhlie alebo na konvektor. Táto miska je použiteľná opakovateľne  a ak ju ešte nemáte doma, rozhodne sa ňou nechajte inšpirovať. Svoje Big Green Egg odporúčame udržiavať v perfektnom stave s pomocou čističa roštov a nakoniec? Ochrana vajíčka pomocou špeciálneho obalu EGG Cover je rozhodne na nezaplatenie!

konvektor basket

 • Kedy je vhodné použiť konvektor a kedy polkruhový kameň na pečenie pre konvektor?


Tak ako konvektor, tak aj  polkruhový kameň na pečenie pre konvektor sú v podstate konštruované ako tepelné štíty. Ak pri varení tieto štíty použijete, suroviny a pokrmy sa nebudú variť priamo nad žeravým uhlím. Nazývame to technikou nepriameho varenia, pri ktorej sa pokrm varí predovšetkým vďaka cirkulácii vzduchu a sálavému teplu keramiky vajíčka.

Tak ako konvektor, tak aj  polkruhový kameň na pečenie pre konvektor sú v podstate konštruované ako tepelné štíty. Ak pri varení tieto štíty použijete, suroviny a pokrmy sa nebudú variť priamo nad žeravým uhlím. Nazývame to technikou nepriameho varenia, pri ktorej sa pokrm varí predovšetkým vďaka cirkulácii vzduchu a sálavému teplu keramiky vajíčka.

Polkruhový kameň na pečenie pre konvektor  vám navyše umožňuje vytvoriť kombináciu tzv. priamej aj nepriamej zóny , takže môžete súčasne použiť dve rôzne techniky prípravy jedla. Polkruhový kameň na pečenie pre konvektor odporúčame používať súčasne  v kombinácii s 1-dielnym košom pre konvektor.

Ak budete chcieť, môžete si zvoliť umiestnenie dvoch polkruhových kameňov, ktoré vložíte do koša pre konvektor. Ich povrch je o niečo väčší ako má klasický konvektor, takže tepelným štítom bude prechádzať menšia cirkulácia vzduchu a teplota vo vajíčku zostane rovnako tak nižšia ako pri použití konvektora. Takáto nepriama metóda varenia je zvlášť vhodná na obzvlášť pomalé varenie pri nízkej teplote.


FAQ 1

 • Môžem použiť kameň na pečenie ako tepelný štít?

Nie. Kameň na pečenie nie je navrhnutý na rovnaký účel, ako je kameň pre konvektor resp. polkruhový  kameň pre konvektor. Kameň na pečenie, ako už vyplýva aj z jeho názvu, je navrhnutý výhradne na pečenie, kedy priamo na kameň umiestnite formu na pizzu, flammkuchen, chlieb alebo koláč. Kameň na pečenie sa používa výhradne v kombinácii s tepelným štítom, ako je napríklad konvektor alebopo lkruhový kameň na pečenie pre konvektor, a to z potreby vytvorenia bariéry medzi žeravým drevným uhlím a kameňom na pečenie, na ktorom je umiestnený pripravovaný pokrm. Pozor, ak použijete kameň na pečenie bez konvektoru, kameň bude príliš horúci a spodok pokrmu za krátku chvíľu prihorí.

Ak budete pripravovať napríklad pizzu či podplamenníky flammkuchen uistite sa, že  kameň na pečenie je pred vložením ingrediencií do vajíčka predhriaty na požadovanú teplotu. Pri prípravách, ktoré zaberajú viac času, ako napríklad pečivo, je naopak zvyčajne lepšie položiť na rošt studený kameň, ktorý zabráni pripáleniu spodnej časti výrobku. • Môžem využiť konvektor podobne ako kameň na pečenie?


Nie! Všeobecne sa to neodporúča a vo väčšine prípadov to ani nebude správne fungovať. Vzhľadom na to, že konvektor funguje ako tepelný štít medzi drevným uhlím a pokrmom, veľmi rýchlo sa zohreje. Výsledkom bude, že spodok pečeného pokrmu zhorí skôr, než sa jeho stredná časť stihne riadne upiecť. Konvektor by sa mal používať výhradne len ako tepelný štít, pričom na vrch konvektora položte kameň na pečenie, alebo dodatočne podľa potreby následne ešte aj rošt.


FAQ 1

 • Chcem si rozšíriť svoju zbierku komponentov. Ktoré by ste mi doporučili?


V prípade, že plánujete pozdvihnúť a rozšíriť úroveň vášho  kulinárstva, po ruke by vám nikdy nemala chýbať naša dokonalá univerzálna liatinová panvica. Dusená ryba na zelenine, či poriadny kus mäsa alebo dokonca chutné brownie ako dezert na záver. Liatinová panvica zvládne akúkoľvek výzvu. Ak chcete so svojim zeleným vajíčkom Big Green Egg  rozšíriť svoje kuchárske techniky, zamerajte sa na náš Wok z uhlíkovej ocele, či na naše zelené liatinové pekáče .Oba nástroje umožňujú ľahkú prípravu vynikajúcich dusených pokrmov a hranoliek. Pre skutočného fanúšika sme vyvinuli systém na pracovné usporiadanie pokrmov pri varení - EGGspander, ktorý vám zaistí  skutočne nekonečné možnosti a kombinácie prípravy. Ak sa necháte našimi odporúčaniami inšpirovať, dokážete zo svojho zeleného vajíčka vyťažiť maximum. A nielen z vajíčka. Možno v sebe objavíte svoje skryté možnosti aj vy sami. • Čo môžem robiť s EGGspanderom?


Čo s tým nemôžete urobiť, je možno lepšia otázka. Systém EGGspander Kit prináša nekonečné možnosti rôznych techník varenia a slúži na jednoduché a pohodlné vyberanie konvektora. Popustite uzdu kulinárskej kreativite s 5-dielnou súpravou EGGspanderu, ktorý ponúka širokú škálu pracovného usporiadania, ktoré vám umožní vyťažiť to najlepšie. Táto dobre premyslená súprava sa skladá z dvojdielneho viacúrovňového držiaka, koša na konvektor a z 2 polkruhových roštov z nehrdzavejúcej ocele, čím sa súprava EGGspander stáva dokonalým základným balíčkom pre všetkých nadšencov zeleného vajíčka. Popustite teda svoju kulinársku kreativitu a smelo vytvorte nekonečné množstvo nastavení.

FAQ 1

5-dielna súprava EGGspander sa skladá z rôznych častí, no je k dispozícii aj samostatne. 

Základnou časťou celého systému je kôš na konvektor, ktorý môžete použiť buď ako držiak na svoj konvektor, na Wok z uhlíkovej ocele a v kombinácii s Big Green Egg Large a v kombinácii s malým liatinovým roštom na grilovanie v štýle „kovboj”, pri ktorom sa  mäsko griluje tesne nad sálavým a žeravým drevným uhlím.

Základňa je navyše navrhnutá tak, aby ste mohli variť na dvoch rôznych úrovniach alebo variť priamo a nepriamo súčasne vedľa seba. Napríklad, ak umiestnite polkruhový kameň na konvektor na spodnú úroveň koša a polkruhový rošt z nehrdzavejúcej ocele na najvyššiu úroveň pre nepriamu zónu a na druhú polovicu koša umiestnite na najvyššiu úroveň liatinový rošt, môžete grilovať priamo nad drevným uhlím.

Potrebujete ďalšiu kapacitu? Potom do vajíčka jednoducho umiestnite 2-dielny viacúrovňový rošt a stojan z nehrdzavejúcej ocele, ktorý vám umožní pripraviť v jednom čase ešte o niečo viac surovín. 

2-piece

NAJLEPŠIE „PALIVO” PRE VAŠE BIG GREEN EGG

Každé varenie v zelenom vajíčku sa - ako inak - začína správnym palivom. Kľúčom k úspechu chutného jedla je použitie najkvalitnejšieho drevného uhlia. Aj keď výsledok čiastočne závisí od druhu použitého drevného uhlia, jedna vec je istá: chuť pokrmov pripravených na drevnom uhlí je ako žiadna iná. Je nazameniteľná. Ak budete mať  poruke zvyšky brikiet, možno vám napadne použiť ich ako palivo vo svojom Big Green Egg. My vám však vysvetlíme, prečo to nie je ten najlepší nápad. Okrem toho sa dozviete aj ďalšie dôležité informácie, napríklad niečo viac o doplňovaní drevného uhlia do zeleného vajíčka Big Green Egg počas varenia.

FAQ 1

 • Aký druh drevného uhlia mám použiť?


Drevné uhlie je k dispozícii v rôznych tvaroch, veľkostiach a kvalitách. Existujú mäkké, stredne tvrdé a tvrdé druhy drevného uhlia. Pre bežné varenie vo vajíčku Big Green Egg odporúčame použiť stredne tvrdé uhlie dobrej prírodnej kvality (bez chemických prísad, vôní a aróm), ktoré neprodukuje mimoriadne výraznú chuť, nakoľko nie každé jedlo zvládne silnú príchuť aromatického drevného uhlia. Ak však hľadáte práve extra pridanú arómu pre váš pokrm, potom zvoľte drevo na údenie.

Naše prémiové 100% prírodné uhlie Big Green Egg, ktoré je „neutrálnej chuti”, poskytne každému pokrmu ľahkú a nevýraznú dymovú príchuť . • Prečo sa neodporúčať používať v Big Green Egg brikety?


Brikety sú často ospevované, pretože akonáhle sa rozhoria, veľmi dobre udržujú požadovanú teplotu. Táto výhoda sa však v Big Green Egg veľmi ľahko stane nevýhodou v prípade, že chceme teplotu regulovať. Vzhľadom na to, že brikety sú vynikajúce pri udržiavaní dosiahnutej teploty - v kombinácii s extrémne izolačnými vlastnosťami vajíčka je ale ťažké túto teplotu meniť. Drevné uhlie horí rýchlejšie a tiež sa ochladzuje rýchlejšie ako brikety, takže nám dáva možnosť oveľa lepšie kontrolovať,  udržiavať a meniť požadovanú teplotu. Mnoho brikiet navyše obsahuje ďalšie zložky produkujúce popol, čo bráni prúdeniu vzduchu vo vajíčku. Ďalšou nežiadúcou vlastnosťou týchto zložiek v briketách, je nepríjemný pach, ktorý nepríjemne ovplyvňuje chuť vášho jedla. Navyše iste nechcete, aby takéto látky prenikli na konci dňa do keramiky vášho Big Green Egg. Preto odporúčame vždy používať len kvalitné drevné uhlie v prírodnej kvalite. 

 • Do akej výšky/úrovne musím naplniť svoje vajíčko drevným uhlím?


Priestorom na vkladanie drevného uhlia je určenékeramická ohnisko, ktoré pred každým novým zapálením vajíčka naplníme po okraj. Vnútorný keramický prstenec na ohniskovom koši  v štandardnej konfigurácii následne zabezpečí dostatočnú vzdialenosť medzi žeravým drevným uhlím a roštom.  Zostalo vám zvyšné uhlie po varení? Žiadny problém, toto uhlie môžete pri ďalšom varení opäť znova použiť.


fore ring

 • Kedy musím doplniť drevné uhlie a ako to mám urobiť?


Pred začiatkom každého varenia rozhrnieme drevné uhlie v Big Green Egg pomocou kutáča na popol. Popol, ktorý sa zhromaždil medzi dreveným uhlím, spadne na spodok keramického podložia spolu s malými kúskami drevného uhlia a tento popol s kúskami  odstránime. Týmto pravidelným segregovaním uhlia od popola zabezpečíme optimálne prúdenie vzduchu vo vajíčku. Po vyčistení následne doplníme drevné uhlie po okraj keramického ohniska a môžeme zakúriť.


kutáč

 • Ako doplním drevné uhlie počas varenia?


Dopĺňanie drevného uhlia počas varenia je vyžadované iba príležitostne a to počas veľmi dlhého varenia alebo keď počas varenia potrebujeme dosahovať extrémne vysokú teplotu. V takom prípade opatrne posuňte žeravé uhlie na jednu stranu ohniska pomocou kutáča na popol a na druhú stranu ohniska doplníte požadované množstvo uhlia. Nemusíte sa obávať, oheň sa sám rozšíri a veľmi ľahko doplnené uhlie zapáli. Pozor, nikdy nehádžte novú várku uhlia na už rozžeravené uhlie, nakoľko zakryjete žeravé uhlie a zabránite šíreniu tepla vo vajíčku. To povedie k vysokej teplote, kumulovanej na dne ohniskového koša, a ktoré môžu mať negatívny vplyv na keramiku.

Po niekoľkých vareniach je v mojom vajíčku veľa malých kúskov drevného uhlia. Dajú sa tieto kúsky opätovne použiť?

Príliš veľa malých kúskov drevného uhlia môže brániť prúdeniu vzduchu, čo môže sťažiť zohrievanie vajíčka na požadovanú teplotu. Preto tieto kúsky radšej povyberajte, alebo nechajte uhlie nabudúce po ukončení varenia spáliť úplne .ZAPAĽOVANIE UHLIA A REGULÁCIA TEPLOTY


Pred začiatkom každého varenia ako prvé zapálite drevné uhlie a zohrejete zelené vajíčko na požadovanú teplotu. Neskôr môžete teplotu znižovať a zvyšovať,  čo však  spočiatku môže vyžadovať trochu cviku. Ak potrebujete, aby sa vajíčko zohrialo či ochladilo, alebo si prajete udržiavať konstantne stálu teplotu , nebude to s trochou cviku vôbec žiaden problém. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, ako vajíčko ľahko regulovať a dozviete sa riešenia čo robiť, ak sa ocitnete v ťažkostiach. 

FAQ 1

 • Ako zapálim drevné uhlie v mojom Big Green Egg?


Pred zapálením drevného uhlia úplne otvorte regulátor vzduchu v spodnej časti keramickej základne. Medzi drevné uhlie umiestnite 1 až 3 štartéry, no pozor na to, aby ste ich nezahrabali do uhlia! Počet podpaľovačov volíme v závislosti od teploty, pri ktorej budeme variť. Pre varenie pri miernej teplote nám postačí  1 podpaľovač/štartér, inak bude teplota vo vajíčku Big Green Egg rýchlo stúpať. Ak sa chystáte grilovať alebo piecť pizzu pri vysokej teplote, použite 3 podpaľovače. Po zapálení necháme podpaľovačepri otvorenom poklope 10-15 minút horieť, kým takmer úplne nevyhoria, pričom otvorený poklop umožňuje prísun vzduchu. Následne zatvoríme poklop a nechajte tak kupolu aj niekoľko minút rozohriať. Až potom začneme s reguláciou teploty. • Ako môžem regulovať teplotu svojho zeleného vajíčka?


Teplota vo vašom Big Green Egg závisí od množstva vzduchu (kyslíka), ktoré pripustíme k drevnému uhliu. Čím viac prísunu kyslíka zabezpečíme, tým silnejšie bude drevné uhlie horieť a tým vyššia teplota sa bude dosahovať. Ak prísunu vzduchu zabránime, spôsobíme naopak pokles teploty. Jedná sa teda o súhru medzi regulátorom vzduchu v spodnej časti keramickej základne a regulátorom na vrchnej časti kupoly. Pomocou regulátora vzduchu v spodnej časti dokážeme regulovať prílev vzduchu a pomocou regulátora vo vrchnej časti  teplotu vajíčka dolaďujeme na presne požadovaný stupeň.

Pred varením sa vždy ubezpečte, že je teplota vo vajíčku stabilizovaná. Konvektor, studená panvica či napríklad aj  väčší kus mäsa spôsobí dočasný pokles teploty, pričom napríklad umiestnenie  konvektoru spôsobí dočasný pokles teploty približne o 40 až 50 stupňov. Vzhľadom na to, že teplota najskôr klesá a potom opäť automaticky stúpa, je spočiatku ťažké určiť, ako veľmi musia byť otvory spodného a vrchného regulátora otvorené. • Ako sa vyrovnám s teplotnými výkyvmi spôsobenými otvorením poklopu vajíčka?


Počas varenia majte kupolu čo najviac uzavretú, nenechávajte ju otvorenú dlho, nakoľko len tak môže horúci vzduch vo vajíčku optimálne cirkulovať. Jedlo sa bude variť rovnomerne a teplota vo vajíčku tak zostane stabilná. Uzatváranie kupoly tiež zabránime spáleniu plsti na jej okrajoch. Samozrejme si nemusíte robiť starosti, ak na chvíľu poklop vajíčka otvoríte a teplota klesne. Kupola má našťastie dostatok sálavého tepla a len tak rýchlo sa neochladí. Koniec koncov, nakoľko sa na uhlie dostane pri otvorení poklopu ďalší vzduch, bude opäť horieť o niečo silnejšie. Toto vyrovná stratu teploty a vaše vajíčko opäť dosiahne pôvodnú teplotu. • Teplota dostatočne nestúpa. Čo by to mohlo byť príčinou?


Ku stagnácii teploty vo vašom Big Green Egg môže dôjsť z rôznych dôvodov:

• Otvor keramického ohniskového koša nie je priamo zarovnaný s regulátorom vzduchu. To bráni prílevu vzduchu a sťažuje tak zvýšenie teploty.

• V uhlí sa nachádza príliš veľa popola z predchádzajúceho varenia. To brzdí cirkuláciu vzduchu vo vajíčku. Preto je pred každým varením potrebné uhlie dobre premiešať, aby popol spadol do keramického podložia a mohli ste ho odstrániť.

• Pod ohniskovým košom na keramickom podklade je príliš veľa popola, ktorý bráni prietoku vzduchu vo vajíčku. Je preto dôležité pred každým varením odstrániť starý popol pomocou lopatky na popol cez spodné dvierka.

• Otvory na koši s drevným uhlím sú blokované malými kúskami a zvyškami drevného uhlia, ktoré je potrebné po vychladnutí odstrániť a naplňte ohniskový kôš novým drevným uhlím. Tomuto sa dá do budúcnosti jednoducho zabrániť tým, že zvyšné kúsky uhlia po varení necháte spáliť na popol.

• Niekedy sa stane, že teplomer na poklope ukazuje nesprávnu teplotu. Preto je dôležité ho príležitostne opätovne kalibrovať.

FAQ 1

 • Teplota vo vajíčku je príliš vysoká. Ako ju môžem čo najrýchlejšie znížiť?


Nakoľko je keramika Big Green Egg skvelá v zadržiavaní tepla, je jednoduchšie teplotu zvyšovať, ako znižovať. Je preto jednoduchšie nechať teplotu stúpať, než sa ju snažiť znížiť.

Existuje však jeden dômyselný trik, ktorý pomáha urýchliť znižovanie teploty, ak to je nevyhnutné, a to vložením studeného konvektora a / alebo kameňa na pečenie do vášho vajíčka. Tým dôjde k takmer okamžitému poklesu teploty, pričom studený konvektor povedie k zníženiu teploty približne o 40 - 50 ° C. V kombinácii s kameňom na pečenie klesne teplota vo vajíčku o niekoľko desiatok stupňov viac. Okrem vloženia studeného predmetu do vajíčka zmenšite otvory v regulátore vzduchu v spodnej časti keramickej základne a tiež prizatvorte aj otvory na regulátory v hornej časti kupoly. V dôsledku zníženého prietoku vzduchu vo vajíčku, bude uhlie horieť miernejšie a teplota vo vajíčku bude ďalej pomaly klesať. Akonáhle dosiahneme požadovanú teplotu, môžete konvektor aj kameň na pečenie prípadne prípadne znova odstrániť. Pozor, pri umiestňovaní a vyberaní tohto príslušenstva je potrebné dať pozor na možný spätný ťah - tzv. backdraft.

 • Ako zabránim backdraftu?


K spätnému ťahu ( backdraftu) dochádza pri vyšších teplotách, v dôsledku náhleho prílivu veľkého množstva vzduchu (O2) do vajíčka. Ak napríklad rýchlo otvoríte poklop Big Green Egg pri vysokej teplote, môže nastať nežiadúci spätný ťah v okamihu sekundy. Preto treba otvárať poklop vždy postupne a opatrne, pričom najskôr otvorte poklop iba mierne  (na približne  5 cm veľkú medzeru), čím sa dovnútra studený vzduch dostane pomaly a „nezrazí sa” s horúcim vzduchom. Až potom môžete poklop otvoriť otvoriť (ale vždy opatrne!). • Ako nakalibrujem teplomer?


Áno, môže sa stať, že sa teplomer po nejakej dobe rozladí a po nejakom čase nemusí ukazovať presnú teplotu. Aby ste sa uistili, že aj naďalej ukazuje správnu teplotu, môžete ho príležitostne nakalibrovať. Začnite odpojením teplomera od poklopu. Čap teplomera potom zaveste do vriacej vody (nedotýkajte sa dna) a skontrolujte, či ukazuje hodnotu 100 ° C. Ak to tak nie je, nastavte teplomer pomocou nastavovacej matice na jeho zadnej strane, až kým nedosiahne požadovanú teplotu 100 ° C. Následne zaveste čap teplomera do ľadovej vody, kým teplota neklesne na 0 ° C. Postup opakujte, až kým sa teplomer vo vriacej vode nenastaví na 100 ° C. Tento úkon sa volá kalibrácia.


FAQ 1


ŽIADÚCI VS. NEŽIADÚCI DYM VO VAJÍČKU


Použitie drevného uhlia dodá jedlu jemnú dymovú príchuť, ktorá je vyhľadávanou pridanou hodnotou práve pri varení v Big Green Egg. Ak ste ešte nikdy neochutnali jablkový koláč zo zeleného vajíčka, je najvyšší čas túto lahôdku zažiť a ochutnať, pretože vám garantujeme, že už nikdy nebudete chcieť jesť jablkový koláč pripravený iným spôsobom. Techniky údenia pokrmov vo vajíčku sú nadštandard, ktorý sa stane súčasťou vášho každodenného života. Ako je to však s rôznymi druhmi údeného dreva, a ktorého príchute sa hodia k jednotlivým jedlám? Ako funguje grilovacia doska a čo znamená, ak z vajíčka vyjde nečakane veľký oblak dymu? Radi vám pomôžeme s odpoveďami na všetky vaše otázky súvisiace s údením, pretože začať smelo experimentovať môžete až vtedy, keď budete ovládať všetky potrebné vedomosti ohľadom údenia vo vajíčku.


dym

 • Aký je rozdiel medzi rôznymi druhmi dreva na údenie? Ktorý druh kedy použijem?

Všetko, čo skutočne potrebujete na to, aby ste vo vajíčku  Big Green Egg začali údiť, je drevo. Na väčšinu údených pokrmov budete potrebovať aj konvektor. Ak do svojho drevného uhlia pridáte aj drevo na údenie, vytvorí sa dym, ktorý vašej ingrediencii dodá arómu a chuť. Namiesto drevených hoblín alebo pilín odporúčame použiť drevené štiepky alebo Drevo.

brikety

Drevené štiepkypozostávajú z menších drevných štiepok, ktoré používate na údenie až do 30 minútového údenia. Štiepky použijeme, keď daná ingrediencia nevyžaduje dlhšiu prípravu alebo ak chceme, aby ingredienciám dodať len jemnú dymovú chuť,  napríklad pri údení rýb alebo hydiny. Môžeme dať tiež extra dymovú príchuť napríklad obľúbenému kuskusu.

 • Drevené klátiky sú veľké kusy dreva určené na dlhšie údenie, pretože si vedia udržať stabilný dlhodobý dym. Vďaka veľkosti klátikov nebudete musieť v priebehu svojho varenia prikladať  ďalšie drevo na údenie. Rozmýšľate, že si pripravíte veľký kus mäsa, ako je napríklad údený bravčový bôčik? V takom prípade sú klátiky tou najlepšou voľbou. • Ako funguje údenie s grilovacou doskou?


Okrem drevených štiepok a klátikov môžete na niektoré pokrmy použiť aj drevenú grilovaciu dosku. Ingrediencie. ktoré sa rozhodneme takýmto spôsobom zaúdiť, jednoducho položíme  na namočenú grilovaciu dosku pre jemný, ale chuťovo nezameniteľný tón. Údenie na na grilovacej doske je obzvlášť vhodné pre malé kúsky lososa alebo iných druhov rýb, húb, rôzneho ovocia alebo kačacích pŕs. Existujú pritom dva spôsoby použitia grilovacej dosky:

• Varenie a varenie v pare: namočenú dosku s ingredienciou položíme na rošt.

Uvoľnená para z dosky umožní  ingrediencii absorbovať sladkú chuť cédrového dreva.

• Údenie a grilovanie: namočenú grilovaciu dosku necháme najskôr vyschnúť na rošte a potom na ňu vložíme požadovanú ingredienciu. Spodok cédrového dreva ohorí, čo dodá jedlu plnú dymovú chuť.

FAQ 1

 • Ktoré chute/arómy dreva na údenie sa hodia k jednotlivým jedlám?


Druh použitých drevených štiepok alebo drevených klátikov ovplyvňuje aj chuť vášho jedla. Pretože existuje veľa rôznych druhov údenia, môžete si chuť jedál, ktoré údite, určiť sami. Je známe, že niektoré druhy dreva sú intenzívnejšie ako iné druhy a niektoré drevo je vhodné skôr na údenie mäsa, pričom iné drevo môže byť vhodnejšie na údenie rýb. Nižšie uvedieme niekoľko všeobecných pravidiel a zásad údenia, aj keď nezabudnite, že vkus každého z nás sa môže viac alebo menej líšiť.

Jablko s prírodnou sladkou arómou -> na ryby, mäkkýše, bravčové mäso, biele mäso a hydinu - ako je kuracie či morčacie mäso.

Čerešňa s jemnou ovocnou arómou -> na ryby, jahňacie mäso, všetky druhy diviny, kačice a hovädzie mäso. Tento druh dreva je obzvlášť univerzálny.

Pekanový orechs plnou arómou -> na ryby, hydinu, hovädzie a bravčové mäso. Zvlášť sa hodí k pikantným údeným jedlám, ako sú napríklad klasické americké grilované jedlá.

Orech / hikor so silnou a korenistou arómou-> na červené mäso, morky, kuracie mäso a na všetky druhy diviny, ale aj pri údení ovocia a orechov.

Mesquites lahodnou aromatickou a korenistou arómou -> na divinu, hovädzie steaky a ochutené bravčové mäso ako bravčové kotlety. Často sa používa na bravčové výseky a rebrá.

 • Čo mám robiť, keď zelené vajíčko príliš veľa dymí, a ako to môžem zastaviť?


Nežiaduci dym (ktorý sme si zámerne nevytvorili pomocou dreva na údenie) je najčastejšie spôsobený podpaľovačmi pochybnej kvality  a / alebo nekvalitným drevným uhlím.  No môže to mať aj iné príčiny. Napríklad tuk, ktorý odkvapkáva pri grilovaní a môže spôsobiť nežiadúce zadymenie. Našou prvou reakciou môže byť zastavenie dymu zatvorením regulátora vzduchu zhora, čím ale dym zostane vo vnútri vajíčka, pričom našou snahou je dym uvoľniť a zastaviť jeho tvorba, aby nám jedlo dymom príliš „nenapáchlo” . 

Z tohto dôvodu odporúčame zatvoriť regulátor vzduchu v spodnej časti keramickej základne tak, aby sa zastavil prívod vzduchu, a následne otvoríme poklop, aby  mohol dym bezpečne uniknúť. Sálavé teplo z keramiky a kontaktné teplo z roštu stačiť na dokončenie grilovania, aj keď sa teplota v dôsledku otvorenia poklopu vajíčka zníži.

Po grilovaní, počas ktorého na drevné uhlie kvapkal tuk a mastnota, dôsledne očistíme rošt  a drevné uhlie necháme ešte asi 10 minút dohorieť. Týmto spôsobom spálime tukové zvyšky a nečistotu, prípadne stekajúcu marinádu a zvyšky jedál. Ďalšie varenie vo vajíčku odporúčame začať s novým drevným uhlím a vyčisteným ohniskom.ČISTENIE A ÚDRŽBA ZELENÉHO VAJÍČKA


Vajíčko je na celý život. A ak ho budete dobre udržiavať, prinesie vám do života mnoho úžasných spomienok a to aj pre ďalšiu generáciu vašich rodinných príslušníkov. Rovnako dôležitá, ako je chuť jedla, je tiež dobrý vzhľad. Existuje niekoľko tipov a trikov, vďaka ktorým bude vaše Big Green Egg vždy pekné, čisté a v optimálnom stave. Pravidelným čistením a údržbou zostane vaše rodinné zelené vajíčko ako nové a vy z jeho benefitov získate len tie najlepšie zážitky. 

brush

 • Musím po každom varení vajíčko vyčistiť?


Po každom použití vášho zeleného vajíčka Big Green Egg by ste mali urobiť niekoľko úkonov, ktoré našťastie trvajú len pár minút. Po každom použití vajíčka samozrejme nezabudnite vyčistiť rošt. Nie je to nič náročné, predovšetkým ak toto čistenie prevediete ešte za horúca. Aby ste udržali liatinový rošt ako aj ďalšie príslušenstvo v dobrom stave, po použití ich namažte kúskom papierovej kuchynskej utierky s trochou rastlinného oleja. Vonkajšiu časť keramického podstavca a poklop vajíčka môžete utrieť handričkou a mydlovej vody. Vajíčko odporúčame čistiť, keď je keramika ešte teplá. Presvedčíte sa, že vaše zelené vajíčko bude aj po rokoch vyzerať ako nové. • Vnútro zeleného vajíčko časom stmavlo. Je potreba ho nechať vypáliť dobiela?


Nie, to určite nie je potrebné! Dôrazne neodporúčame nechávať  vypaľovať vajíčko za účelom jeho dokonalej  belosti. Extrémne prudké zahriatie vajíčka v krátkom čase, môže viesť k prasklinám v ohniskovom prstenci. Rozhodne to neskúšajte!

Po mnohonásobnom použití vaše zelené vajíčko prirodzene stmavne, no je to bežné. Toto sčernenie má svoj benefit, nakoľko sa tým ešte viac zvýraznia jeho tepelné vlastnosti  a teplota sa pri varení stane ešte o niečo stabilnejšou.

Ak ste so svojim zeleným vajíčkom absolvovali niekoľko „mastných varení”, ktoré vnútro vajíčka chtiac či nechtiac zamastili, môžete ho pomaly ohriať na teplotu približne 250 ° C a zvyšky tuku odstrániť. Vajíčko bude síce trochu dymiť, no po chvíli sa dym stratí a vajíčko zostane čisté. Pri čistení možno budete mať potrebu očistiť aj vnútornú stranu poklopu pomocou oceľovej kefy, no nebuďte smutní, keď to nepôjde úplne dobiela. Naopak, vydrhnutie poklopu nie je vôbec potrebné, a preto snahu o dokonalú belosť poklopu pokojne vyhoďte z hlavy. 
 • V mojom konvektore sú spálené zvyšky jedla. Ako sa ich môžem zbaviť?


Tomuto nepríjemnému javu  môžete zabrániť umiestnením odkvapkávacej misky na svoj konvektor. Mastnota a potenciálne zvyšky do nej prepadnú a váš konvektor tak zostane pekný a čistý. Ak sme misku umiestniť zabudli a na konvektore sa nachádzajú nepekné masné stopy a zvyšky jedla, vyčistite ho fyzicky, kým je stále horúci. Odolné škvrny môžete odstrániť tak, že konvektor umiestnite do vajíčka špinavou stranou smerom nadol a vajíčko nahrejete na teplotu 250 ° C. a necháte konvektor vo vajíčku, pokým  z komína neprestane vychádzať dym, ktorý naznačuje vypaľovanie mastnoty z povrchu konvektora. Nakoniec konvektor dôkladne dočistite  kefou.


AKO NA ÚDRŽBU BIG GREEN EGG

 • Vo vajíčku sa nachádza pleseň. Prečo sa tam vytvorila a ako sa jej bezpečne zbavím?


Ak Big Green Egg nebudete nejaký čas používať, zvyšky potravy a/alebo vysoká vlhkosť môžu spôsobiť tvorbu plesní. V takom prípade zohrejte zelené vajíčko Big Green Egg na teplotu 180 ° C a udržujte túto teplotu po dobu približne 15 minút. Učiňte tak tesne predtým, ako  začnete s varením. Takto sa zbavíte plesní a aj prípadných baktérií. Po použití vajíčka nezabudnite vždy dôkladne očistiť rošt, aby sa tieto zvyšky jedla odlúpili od jeho povrchu a dôkladne spálili. Ak neplánujte vajíčko dlhší čas používať, potom po úplnom uhasení drevného uhlia úplne otvorte regulátor vzduchu v spodnej časti keramickej základne a tiež regulátor vo vrchnej časti kupoly, aby sa vajíčko „vetralo”.


FAQ 1

Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa