Rôzne techniky varenia vo vajíčku Big Green Egg

Autor3 roky pred od autora 350
Obľúbené1

Dôvodov, prečo si zaobstarať kamado Big Green Egg, je hneď niekoľko. Možno radi varíte a pripravujete si svoje pokrmy vo svojej letnej kuchyni, alebo grilujete pod holým nebom na záhrade. Najviac ale milujete charakteristickú vôňu jedla pripravovaného na drevnom uhlí, ktoré mu dodáva špecifickú chuť aj arómu. Aby ste sa uistili, že využívate svoje zelené vajíčko čo najoptimálnejšie, zhrnuli sme pre vás zoznam techník prípravy pokrmov, ktoré otvárajú možnosť využívať vaše kamado naplno.


Big Green Egg

Grilovanie

K neodmysliteľným letným radovánkam mnohých Slovákov rozhodne patrí grilovanie. Zo záhrad, terás a altánkov sa vinú vône pečeného mäsa, klobások či grilovanej zeleniny. Grilovanie je metóda, kedy sa suroviny pripravujú krátko a pri vysokej teplote. Pri grilovaní by ste si mali vyhradiť čas, kedy budete bezprostredne v blízkosti zeleného vajíčka, keďže ingrediencie je potrebné otáčať a pravidelne kontrolovať. Pre túto techniku prípravy je vhodné používať liatinový rošt, pomocou ktorého vykúzlite perfektný vzor grilu .

GRILOVANÉ BRAVČOVÉ KOTLETY S CIBUĽOVÝM ČATNÍ S JABLKAMI


Priame grilovanie


Priame grilovanie znamená, že sa potraviny grilujú priamo nad zdrojom tepla (od toho je odvodený názov priame grilovanie) a pri jeho použití je nutné pokrm minimálne raz obrátiť. Pri priamom grilovaní sa teplota vajíčka obvykle nastaví na teplotu 180 až 250 ° C, pričom presná teplota závisí od druhu jedla, ktoré sa chystáme grilovať. Perfektný steak potrebuje bezpochybne vyššiu teplotu, ako napríklad krehký filet z rýb alebo zelenina.

ZELENINA GRILOVANÁ NA UHLÍ V ŠTÝLE „JASKYNNÉHO MUŽA”


grilovanie

Technika pomalého varenia

Pomalé varenie znamená varenie nespočetného množstva jedál pri nízkej teplote, ktorá zvyčajne dosahuje úroveň medzi 70 až 120 ° C. Big Green Egg je na práve na túto techniku prípravy pokrmov, o ktorej ste už možno počuli hovoriť mnohých majstrov šéfkuchárov, priam ideálne. A je to zrejme práve možnosť pomalého varenia, ktorá je prvou v rade výhod, keď sa rozhodujete pre kúpu vajíčka. Navyše sa nemusíte zbytočne starať o uhlie. Pri pomalom varení ho stačí pridať iba raz a hotovo.

Touto technikou pripravujeme veľké kúsky mäsa a celé ryby aj hydinu. Mäso je pri pomalom varení výnimočné pekne mäkké a neskutočne šťavnaté, chuť zeleniny je plná a bohatá, a to čiastočne vďaka zachovaniu vynikajúcej  atmosferickej vlhkosti vo vajíčku. Pomalé varenie je nepriamy spôsob varenia, pri ktorom vždy používame aj konvektor. Suroviny si pomalým varením zachovávajú maximálne množstvo živín a manipulácia s nimi nie je počas varenia nijako zvlášť  nutná. Prúdenie horúceho vzduchu zaistí, že sa jedlo pripraví pekne rovnomerne a zo všetkých strán.

POMALY PEČENÝ BRAVČOVÝ BÔČIK

 

Pomalé varenie na nepriamom ohni

Keď je teplota vo vajíčku stabilizovaná, môžete začať variť napríklad bravčový bôčik. Pýtate sa ako? Jednoducho ho vložíte do kamada a pôjdete spať. Zelené vajíčko sa postará o všeko ostatné. Vďaka pomalému spôsobu prípravy jedla na čase až tak veľmi nezáleží (na rozdiel od prípravy steaku na grile napríklad). Výhodou je, že ak pokrm necháte vo vajíčku o 15 minút dlhšie než ste plánovali, finálnej chuti to  výsledku vôbec neuberie na kvalite. A že to bude chuť chutí, o tom sa najlepšie presvedčíte vy sami.

TIP: ak sa rozhodnete svoj pokrm servírovať údený, hoďte na stále žeravé uhlíky pár drevených klátikov či  štiepkov na údenie, a to ešte predtým, než sa na mäse vytvorí kôrka. Pomalé varenie a záverečné údenie zaručia dokonalý výsledok.

Údenie

Táto technika bola pôvodne vyvinutá na konzerváciu potravín. Samotné údenie teplým dymom mäso vysušuje, tepelne upravuje, ďalej konzervuje a dodáva pokrmu špecifickú chuť. V súčasnosti je táto technika populárna práve kvôli dodaniu svojráznej chuti a navyše umožňuje pripravovať niekoľko jedál v kamade súčasne.

ÚDENÉ BRAVČOVÉ REBIERKA SO SLADKÝMI ZEMIAKMI A ŠALÁTOM ZO ZELENEJ KAPUSTY


údenie

Krátka a dlhá doba údenia

Vo vajíčku Big Green Egg existuje niekoľko spôsobov na prípravu jedla údením. Ak údime krátko, stačí na žeravé uhlie prihodiť hrsť drevnej štiepky na údenie. Na dlhšiu dobu údenia používame klátiky na údenie. V obidvoch prípadoch je potrebné  použíť konvektor, ktorý  zabezpečí a udržiava rovnomernú teplotu kupoly vajíčka medzi 65 a 90 ° C. Týmto prístupom zabezpečíme všetkým ingredienciám dostatok času na vytvorenie lahodnej dymovej chuti, ktorú tak milujeme.

Údenie pomocou drevených dosiek na údenie povýšite svoje údenie o úroveň vyššie. V tomto prípade najskôr namočíme dosku do nádoby s vodou, a vlhkú umiestnime na rošt (bez použitia konvektora). Žeravé uhlie a vlhkosť dreva zabezpečia, že takto tlejúca doska dodá pripraveným surovinám jemnú dymovú chuť. Ak údite pomocou drevených dosiek dbajte na to, aby sa teplota kupoly vajíčka pohybovala rovnomerne medzi 175 až 225 ° C.Dusenie

Dusenie je forma pomalého varenia, pri ktorej sa jedlo pripravuje v smaltovanom liatinovom pekáči. Podobne ako pri príprave pokrmu v rúre, si môžete ingrediencie najskôr opiecť pri teplote cca 200 ° C. Použitie konvektora nie je v tomto prípade nutné, pretože samotné vloženie riadu do vajíčka a následne pridanie tekutiny  zaistí žiadaný pokles  teploty. Keď zároveň  mierne zredukujete prívod vzduchu pomocou zaistenia otvorov spodných dvierok a doladenie ohrevu pomocou  dvojfunkčného regulačného  vrchnáka, ľahko dosiahnete požadovanú teplotu cca 100 ° C.


dusenie

Výhoda dusenia v kamado

Možno sa pýtate, aká prečo je tak výhodné dusiť pokrmy v zelenom vajíčku Big Green Egg. Okrem toho, že varenie vo vajíčku je skutočným hobby a tiež veľkou zábavou, kúzlo dusenia spočíva v následnom jednoduchom triku: pokrievku zeleného pekáča nebudete počas pomalého dusenia jedla používať a jedlo tak získa špecifickú dymovú chuť (pokrievku použijete iba nevyhnutný čas prípravy jedla v pekáči, nie na samotný proces dusenia).Techniky dusenia v pare

Technika varenia v pare sa síce až tak často nepoužíva, no práve to je veľká škoda! Vedeli ste, že aj zelené vajíčko môžete ľahko a rýchlo premeniť na parnú rúru? Varenie v pare je považované za jeden z najzdravších spôsobov  prípravy jedál, pri ktorom sa vaše ingrediencie varia v pare z vriacej vody. Majte však prosím vždy na pamäti, že po otvorení poklopu vajíčka sa z dôvodu dolievania horúcej vody môže uvoľňovať veľké množstvo pary, takže je potrebné byť obozretní.


dusenie v pare


Dusenie v pare v Big Green Egg


Pri varení v pare musí byť teplota kupoly vajíčka nastavená na teplotu 100 ° C, aby sa voda udržiavala na úrovni bodu varu. Technicky vareniu v pare  predchádza predhriatie vajíčka spolu s konvektorom a odkvapkávacou miskou alebo pekáčom. Následne do odkvapkávacej misky nalejeme vriacu vodu, umiestnime rošt a tiež všetky ingrediencie na varenie v pare a zatvoríme poklop vajíčka. Horúca para začne okolo ingrediencií cirkulovať, čo zabezpečí ich varenie.

Z uvedeného postupu prípravy jedla v pare však existujú aj niektoré výnimky. Napríklad malé mäkkýše a ustrice sa dajú ľahko variť bez použitia konvektora a odkvapkávacej misky. Často sa takáto príprava mäkkýšov a ustríc zamieňa s grilovaním, ale vďaka obalu, ktorý u týchto živočíchov tvorí prirodzený tepelný štít, vďaka ktorému sa ich vnútro izoluje od žeravého uhlia a vlhkosť pod lastúrou tieto morské lahôdky v podstave uvarí. Pečenie

Vo svete pecí a grilov je pojem pečenie naozaj široký. Piecť môžete priamou alebo nepriamou metódou. Pri priamej metóde býva liatinová panvica s ingredienciami umiestená priamo na rošt. Alebo môžete tiež piecť pomocou multifunkčnej liatinovej platne, ktorú hladkou stranou nahor používate na pečenie a vrúbkovanou stranou na grilovanie.

 

PIZZA MARGHERITA


pečenie

Smaženie v zelenom vajíčku

Áno. Zelené vajíčko môžete použiť aj na vyprážanie. Za týmto účelom umiestnite wok na rošt (konvektor nepoužívame), alebo wok zavesíte do jednodielneho konvektorového koša. Takto vytvoríte tie najideálnejšie podmienky na prípravu chutného vyprážaného jedla, ktoré väčšina iných grilov nemôže dosiahnuť. A bonus navyše? Nezameniteľná a jedinečná chuť z Big Green Egg.


smaženie


Big Green Egg funguje aj ako rúra na pečenie


Na druhej strane, pečenie nepriamou metódou je prakticky rovnaké, ako pečenie v teplovzdušnej rúre. Konvektor sa v tomto prípade používa a zabezpečuje tak cirkuláciu horúceho vzduchu okolo všetkých ingrediencií. Chutný koláč, buchty ako od babičky či čerstvý chlebík, to všetko si môžete upiecť vo vajíčku.

Túžite po chuti talianskej pizze? Aj tú si môžete veľmi ľahko dopriať, keďže vajíčko sa dokáže rozpáliť až na teplotu 275 až 300 ° C, čo je ideálna teplota na pečenie pizze. Jednoducho umiestnite konvektor a rošt, na ktorý položíte kameň na pečenie a necháte rozpáliť vajíčko. Za pár minút sa na vašom tanieri objaví zaručene tá pravá a chrumkavá pizza!

 

V BIG GREEN EGG PEČENÁ PREKLADANÁ PIZZA CALZONE


pizza

Ďalšie recepty na jedlá zo zeleného vajíčka

V prípade, že sa chcete oboznámiť aj  s ďalšími technikami  prípravy pokrmov vo vajíčku Big Green Egg, ponúkame vám databázu receptov, spolu s možnosťou vyhľadávania podľa techniky ich prípravy. Môžete sa pustiť do objavovania svetového kulinárstva.Všetky recepty

Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa