15 zaujímavých a zábavných faktov o jedle

Autor3 roky pred 376
Obľúbené0

Po zapálení drevného uhlia vo svojom zelenom vajíčku Big Green Egg pravdepodobne aj u vás nasleduje dôkladné zvažovanie všetkých prísad a surovín, ktoré budete vo vajíčku pripravovať. Ako dobre však poznáte pozadie a históriu týchto jedál a surovín? Dnes sme pre vás zhromaždili niekoľko zábavných a zaujímavých faktov a informácii o jedle. Okrem dobrého jedla, ktoré budete svojim hosťom a stravníkom servírovať, ich takto môžete zároveň pobaviť a naladiť na príjemne strávený večer „v dobrej spoločnosti”.

Big Green Egg cestoviny


Čo ste nevedeli o tvare cestovín

Zvyknete opakovane variť vždy rovnaký tvar cestovín, alebo ste v tomto ohľade kreatívni? Vedeli ste, že každý tvar cestovín má svoju špeciálnu funkciu a existuje oveľa viac rozdielov, ako len ich vizuálna stránka? Správny tvar cestovín totiž zdôrazňuje aj chuť a textúru omáčky. Tak či onak, vždy majte na pamäti fakt, že účelom tvaru cestovín je umožniť, aby sa na ne omáčka čo najlepšie prilepila. Duté cestoviny ako sú napríklad penne, paccheri alebo bucatini sú určené pre kombináciu s hustými omáčkami, zatiaľ čo ploché alebo tenké cestoviny sa zvyčajne používajú s omáčkami redšej konzistencie. K jemným a ľahkým omáčkam je najlepšie zvoliť rovnako jemný alebo len mierne vrúbkovaný povrch cestoviny. Cestoviny s hrubšími vrúbkami alebo rôzne zakrivené tvary cestovín sa naopak hodia skôr k mäsovým a ťažkým omáčkam.

Big Green Egg cestoviny príprava


Na svete existuje vyše 300 rôznych druhov cestovín, s približne 600 rôznymi názvami. Správne. Je bežné, že aj rovnaká odroda cestovín môže mať viaceré odlišné názvy. Za chaosom, čo sa týka rôznorodosti pomenovaní tých istých tvarov však môžeme nájsť jednoduchú logiku. Tou sú doslovné preklady cestovín, v rôznych svetových jazykoch. Napríklad také orecchiette. Orecchiette sú vlastne malé „ušká" a vyrábajú ich po tisícoch na priedomí domov gazdinky z Apúlie. Tiež to ale znamená lastúry, a aj mušle. Rigate znamená niečo rebrované. Preto sú Penne Rigate rebrované duté rúrky. Ak názov cestovín končí na „ini“ alebo „ette“, ide o malú verziu väčšieho súrodenca. Na druhej strane cestoviny, ktoré končia na „oni“, sú zvyčajne väčším súrodencami toho ktorého druhu cestoviny.

Vyskúšajte náš recept na skvelé: RESTOVANÉ REZANCE S KRÁĽOVSKÝMI KREVETAMI


Grunter


Kto je to Hundroš?

Možno si myslíte, že hundroš je snáď akési malé prasa, alebo dokonca vták. Je to však niečo úplne iné! Hundroš tmavý (latinsky Hephaestus fuliginosus) je len jeho prezývka. V skutočnosti je to ryba. Táto morská potvorka, žijúca pri samom morskom dne, odháňa chrochtaním a hundraním nebezpečných predátorov, vďaka čomu získala aj svoju nelichotivú prezývku. Ide o pomerne malú rybku, ktorú však veľmi ľahko a chutne pripravíte aj vo vajíčku Big Green Egg. Má pevné biele mäso s jemnou a sladkou chuťou, ktorú možno porovnať s krevetami. Chcete zaradiť hundroša do svojej kulinárskej ponuky? Tak potom svoju pozornosť upriamte na Austráliu, kde sa hundroš loví od júla až do konca decembra.

Big Green Egg Hamburgers


História hamburgeru

Hamburger, to je predsa USA! Hrubá, okrúhla mäsová placka z hovädzieho mäsa, to je skutočná americká barbecue klasika. BBQ hamburger tam však ani náhodou nevznikol! Hovorí sa, že história hamburgeru sa začína v 13. storočí v Mongolskej ríši. Mongolskí bojovníci si počas dlhých ciest dali mäsovú placku z jahňaciny pod sedlo a počas jazdy sa váhou bojovníka mäso naklepalo a tým pripravilo na konzumáciu. Tí potom priniesli svoj „recept“ do Ruska, kde ho ďalej upravovali a doplnili o koreniny a vajce. Tak údajne vznikol prvý tatársky biftek, ktorý je predchodcom slávneho hamburského steaku.

Faktom však zostáva, že myšlienka zohriať plátok zomletého steaku na ohni, vznikla v nemeckom meste Hamburg. Nemeckí prisťahovalci neskôr zaviedli tento spôsob prípravy svetovo známej pochúťky do Ameriky, kde sa mäso najskôr predávalo ako rezeň, a neskôr sa podávalo v žemli. Hamburger v žemli bol však práve ten zázračný spôsob, ktorým si hamburger podmanil svet. Dnes hamburger prichádza s nekonečnými variáciami, čo sa týka chutí a zloženia náplne. Čo poviete na žemľu naplnenou slaninkou, čedarom a jalapeñom a pripraviť si lahodný hamburger vo svojom  Big Green Egg?

Vyskúšajte náš recept na: HAMBURGERY PLNENÉ MANGOMBig Green Egg Pizza Margharita


Kráľovská "Royal" pizza

Pizza ako taká, bola pôvodne obľúbená predovšetkým medzi chudobnejšou časťou populácie Talianska. To sa zmenilo, keď taliansky kráľ a jeho manželka Margherita navštívili slávne Neapole. Podľa legendy  si ku sebe zavolali Raffaela Esposita, ktorý vlastnil reštauráciu s názvom Pizzeria di Pietro, aby im upiekol niektoré z  miestnych lahôdok. Ten, špeciálne pre túto príležitosť, vytvoril pizzu vo farbách červeno-bielo-zelenej talianskej vlajky, pričom použil paradajkovú omáčku, mozzarellu a bazalku. Kráľovná si pizzu zamilovala a úspešný príbeh pizze sa tak mohol začať. Prvenstvo si získala pizza Margherita, samozrejme pomenovaná po kráľovnej. Od tohto okamihu už pizza nebola jedlom menej privilegovaných, ale stala sa pochúťkou pre všetkých obyvateľov bez rozdielu veku či postavenia.

Vyskúšajte našu pizzu: PLNENÁ PIZZA CALZONE S ÚDENÝM GRÉCKYM SYROM HALLOUMIŠafránová omáčka


Červené zlato

Šafran, to sú maličké blizny kvetu, pričom každý kvet šafránu obsahuje len tri blizny. Šafran  je najdrahším korením na svete, a z  tohto dôvodu sa tiež nazýva červeným zlatom. Vedeli ste, že v priemere je na 10 gramov šafránu potrebné nazbierať až asi 1000 kvetov? Jeden pracovník pozbiera takéto množstvo približne za 4 hodiny - ručne?  A to ešte stále nie je spracovaný! To vysvetľuje jeho exkluzivitu. Kedysi šafran rástol aj na Slovensku vo väčšom množstve, no dnes ho ubúda. Najviac šafranu sa pestuje v Iráne, tu tvorí jeho produkcia až 95%. Našťastie, nepotrebujete veľa šafranu, aby ste svojmu jedlu dodali chuť, farbu a arómu tohto špeciálneho korenia - napríklad chutnej paelly. Pridávajte ho však až tesne pred koncom varenia, pretože by sa varením znehodnotil.

Big Green Egg Yakitori


Saké, víno alebo pivo?

Saké, čiže víno z ryže sa pôvodne pripravovalo pre cisársky dvor a pre rituálne obrady v chrámoch. Proces jeho výroby je podobný, ako pri pive, pričom základom je ryža, voda, pleseň „koji” (Aspergillus Oryza)  a kvasinky. Kvalita saké sa odvíja podľa druhu ryže a podľa toho, ktorá časť olúpaného zrna sa pri výrobe použije. Z tisícov odrôd ryže pestovaných na celom svete sa asi 80 považuje za vhodných na varenie saké.  Tieto relatívne drahé druhy ryže sa kolektívne označujú aj ako „sakamai”. Sakamai ryža obsahuje na rozdiel od bežnej ryže oveľa väčšie množstvo škrobu. Saké sa zvyčajne podáva teplé, ale tiež studené, dokonca s kockami ľadu. V mnohých receptoch sa saké pridáva ako vedľajšia ingrediencia, podobne ako víno.

Chcete sa dozvedieť viac o chutiach Japonska?


Poctivé mäso na grilovaniePoctivé mäso

Mnohí ľudia trpia predstavou, že mäso v supermarketoch je nadopované antibiotikami a pochádza zo zvierat, ktoré nikdy nevideli slnko a nejedli trávu. To nie je úplne pravda. Áno, zvieratá v konvenčnom chove sú mnohokrát nadopované chemikáliami a antibiotikami, aby mohli čo najskôr vyrásť a bolo ich možné poraziť. Čoraz častejšie sa aj na takéto pulty dováža „poctivé” mäso, ktorého atribúty sú nasledovné: zvieratá sú z voľného chovu, sú zdravé, mäso je bez antibiotík a chemikálií a mäso je známeho (často slovenského) pôvodu. Už ste si vo svojom Big Green Egg pripravili lahodný bavette? Je to fantastický kus mäsa známy tiež ako flank steak, ktorý je na grilovanie na liatinovom rošte v zelenom vajíčku Big Green Egg skvelou voľbou.  

Vyskúšajte náš skvelý: GRILOVANÝ HOVÄDZÍ STEAK ZO SLABINY - BAVETTE


Cheesecake


Cheesecake zo starovekého Grécka?

Krémový syr ako základ pre koláč? V skutočnosti to nie je vôbec zlý nápad. Šľahačka a koláč - to sú nebe a dudy, pričom syr sa vyrába zo šľahačky a mlieka, takže syr v koláči nie je vôbec nepredstaviteľná kombinácia. Naopak, syr dodá koláču jemnú chuť a kompaktnú krémovú konzistenciu. Newyorský tvarohový koláč je nepochybne najznámejšou variantou tohto lahodného koláča a je absolútnou svetovou klasikou. Možno myslíte, že cheesecake má z daného dôvodu pôvod v Amerike. Navyše, práve v Spojených štátoch amerických sa každoročne koná Národný deň tvarohových koláčov. Ale...

Je ale viac ako pravdepodobné, že pôvod tvarohového koláča - cheesecaku, sa nachádza úplne  inde ako v Amerike. Podľa antropológov, ktorí našli zachovalé syrové formy, siaha pôvod až do doby 2000 rokov pred naším letopočtom. Predpokladá sa, že koláč uzrel svetlo sveta už v starovekom Grécku, konkrétne na ostrove Samos. Gréci považovali tvarohový koláč za dobrý zdroj energie a údajne ho servírovali už v roku 776 pred naším letopočtom, počas prvých olympijských hier.  Prvý recept pochádza z roku 230 n.l. a zaznamenal ho grécky spisovateľ Athenaeus. Recept pozostával z krémového syru, medu a pšenice. Neskôr recept prebrali  Rimania a rozšírili ho po celej Európe, kde vznikol koláč, ako ho poznáme dnes. Prisťahovalci ho potom priniesli do Ameriky a Američania sa zamilovali hneď do prvého sústa cheesecaku.

Vyskúšajte recept na náš jedinečný: NEWYORSKÝ CHEESECAKE S ČERVENÝM OVOCÍMGrilovanie v dobrej spoločnosti

Grilovanie v dobrej spoločnosti je oveľa zábavnejšie. To si pravdepodobne aj organizátori podujatia organizovaného 18. augusta 2013 v Estado de Nuevo Leon v Mexiku. Práve na tomto podujatí sa uskutočnilo hromadné grilovanie pre 45 252 ľudí, čo organizátorom vynieslo i miesto v Guinnessovej knihe rekordov.

ArtichokyJedlý kvet z bodliaka

Slovenské názvy tohto taxónu sú: artičoka zeleninová, artičoka pravá, artičoka, artičoka bodliaková záhradná, artičoka záhradná; staršie alebo ľudovo: artičok.Vedeli ste, že artičok je v skutočnosti púčik kvetu bodliaka? Základ kvetu - tzv. srdce artičoku a dužinaté listy, sú jedlé. Chlpatá časť kvetu nie je jedlá a odstraňuje sa. Zvyšná časť - lôžko, je najchutnejšia časť kvetu. Konzumnou časťou sú teda zdužinatené kvetné lôžka nerozvinutého súkvetia. Ak sa artičoky nezberajú na konzumáciu, rozkvitajú do nádherných fialových kvetov.

Flammkuchen


Tajomstvo podplamenníka (Flammkuchen)

Podplamenník, poplamúch, podpecník, poplánok alebo ochlebník. Flammkuchen, tiež známy ako tarte flambée, je už stovky rokov známy predovšetkým v Alsasku, ale aj v susednom nemeckom Falcku, Bádensku a Mosele. Je to regionálna špecialita, ktorá vznikla viac-menej náhodou, ako vedľajší produkt pri pečení chleba. Niekdajšie dediny mávali v tých časoch vo svojom strede veľké pece na drevo, ktorých teplota bola testovaná umiestnením zvyškov chlebového cesta do ich vnútra. Vyhodiť takýto „testovací” chlieb by v tých časoch bola veľká škoda, a tak predtým, ako dedinčania položili takýto podplamenník do pece, bol vyvaľkaný a obložený prísadami. No a verte alebo nie, na svete bol prvý Flammkuchen!

Chceli by ste vo svojom zelenom vajíčku pripraviť klasický Flammkuchen alebo FOCACCIU - TALIANSKU CHLEBOV/ PLACKU?


Paella a´la Vojto Artz a Lukáš Guzman


Ktorá ryža na Paellu, a ktorá na rizoto?

Ryžu môžeme rozdeliť na dva druhy: „Indicu“ a „Japonicu“. Indica je indická ryža, vyrobená z indikatívnej nevoskovej ryže. Zrná tejto ryže sú zvyčajne dlhé a oválne, alebo predĺžené (napríklad basmati a jazmínová ryža). Jej chuť je hodvábna a mäkká. Japonica je japonská ryža, vyrobená z nelepivej ryže, ktorá je zvyčajne oválneho tvaru. Vyznačuje sa elasticitou a lepivosťou. Japonica  zahŕňa odrody guľatého zrna, používané na prípravu paelly a rizota. A keďže sú medzi ryžou na paellu a ryžou na rizoto len veľmi malé rozdiely, môžete jednu smelo nahradiť druhou. Ryža s dlhým zrnom sa ale na prípravu týchto jedál neodporúča. Okrúhle zrná totiž absorbujú oveľa viac vlhkosti a obsahujú aj oveľa viac škrobu, ako predĺžená odroda ryže. A je to práve škrob, ktorý dodáva rizotu a paelle ich hladkú konzistenciu a krémovú štruktúru.

Čokoládový koláč upečený v Big Green Egg


Šťastie je, keď…

Chceli by ste vyskúšať vo svojom Big Green Egg pripraviť lahodný čokoládový koláč alebo brownies? Veľmi dobrý nápad! Čokoláda obsahuje vitamíny a minerály ako sú: horčík, železo, chróm, mangán, zinok, meď, vitamín C, omega-6 nenasýtené mastné kyseliny a navyše má naozaj silné antioxidačné účinky, takže prospieva nášmu telu. No prospieva aj našej duši. To je spôsobené látkami ako sú tryptofán a fenyletylamín (uvoľňuje sa do mozgu aj v období zamilovanosti), ktoré sa v čokoláde nachádzajú a môžeme ich smelo nazvať enzýmami dobrej nálady.

Carpaccio


Krátka história Carpaccia

Pravé carpaccio  [karpačo] je predjedlo, nakrájané na tenké plátky podávané v surovom stave a ochutené omáčkou. Giuseppe Cipriani, niekdajší majiteľ Harryho baru v Benátkach, pripravil toto preslávené jedlo v roku 1950 pre jedného zo svojich stálych zákazníkov. Benátska grófka Amalia Nani Mocenigo bola anemická a dostala preto radu, aby konzumovala surové červené mäso. Cipriani pritom carpaccio pomenoval po maliarovi Vittore Carpacciovi, ktorý na svojich obrazoch používal výlučne 50 odtieňov červenej farby. V dnešnej dobe sa termín carpaccio často používa pre akékoľvek tenké plátky surovín na tanieri (tuniak, losos, zelenina a iné). Uvažujete nad prípravou niektorej z mnohých chutných variácií carpaccia?  Neváhajte! Na sene údené carpaccio z Big Green Egg, je rovnako chutné, ako originál.

Bylinky, koreniny a dochucovadlá


Zdravé ochucovadlá

Byliny a koreniny neplnia len funkciu dochucovadiel, ale sú bezkonkurenčne prospešné nášmu zdraviu. Čínska medicína využíva liečivé vlastnosti prírodných zložiek mnohých druhov bylín naozaj opodstatnene. Kurkumovník, nazývaný tiež kurkuma, vo svojich liečivých vlastnostiach priam vyniká. Tento antioxidant reguluje váš metabolizmus, prečisťuje pečeň, je protizápalový a konzumácia kurkumy dokonca preukázateľne spomaľuje proces starnutia. To všetko sú pádne dôvody na prípravu chutného Croque Monsieur. Okrem prínosu pre zdravie, má používanie bylín a korenín za následok i to, že do svojho jedla nebudete potrebovať pridávať toľko soli. Najlepší spôsob, ako znížiť príjem sodíka, je teda používať bylinky a korenie.


Namixujte si vlastnú koreniacu zmes na mäso alebo hydinu pripravenú v Big Green Egg

Podobné produkty
Podobné články
Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa